Schůze sněmovny ke kauze ProMoPro trvala minutu, další bude v červnu

Necelou minutu trvalo předsedkyni poslanecké sněmovny zahájení a přerušení mimořádné schůze sněmovny k údajně předražené zakázce pro firmu ProMoPro. Sociální demokraté na ní chtěli vyzpovídat ministra financí Miroslava Kalouska, který měl vysvětlit, co konkrétně zjistili pracovníci jeho úřadu o údajném plýtvání penězi v době českého předsednictví Evropské unii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněmovnu řídila první místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová | Foto: Tomáš Adamec

Ve stejné věci se měl sněmovně zpovídat i ministr obrany Alexandr Vondra. Kvůli Vondrově hospitalizaci bude ale schůze ke kauze Promopro až v červnu. Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová Radiožurnálu potvrdila, že s přerušením schůze nebyly žádné problémy.

„Naopak byli to sociální demokraté, kteří mě o tento krok požádali. Oni žádali o svolání schůze, poté vyhověli tomu, že ministr Vondra je nemocný a přišli a požádali mně, ať najdu řešení, jak schůzi přerušit nebo zrušit. Nakonec jsme se dohodli na přerušení,“ uvedla Němcová.

Bezpečnostní expert ČSSD Jeroným Tejc Radiožurnálu řekl, že sociální demokraté budou na projednání kauzy trvat. Očekává, že se tak stane v průběhu červnové schůze sněmovny.

„Nechceme, aby se schůze konala v době, kdy ministr nemůže být přítomen, máme zájem na tom, aby schůze proběhla za jeho účasti a také za účasti ministra financí a aby ministr Vondra vysvětlil všechny pochybnosti ohledně kauzy ProMoPro a sněmovna k tomu mohla zaujmout stanovisko,“ potvrdil Tejc.

Společnost ProMoPro zajišťovala dodávky audiovizuální techniky a další služby na konference v Praze a v regionech. Zakázku dostala bez řádného výběrového řízení. Od úřadu vlády dostala firma zaplaceno zhruba 550 milionů korun.

Podle ministerstva financí ale není zřejmé, co stát získal asi za polovinu plateb. Část peněz je zablokována na údajně podezřelých účtech v Rakousku. Ministerstvo podalo trestní oznámení, případ vyšetřuje policie.

Igor Maňour, Věra Pfeifferová, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme