Schůzka Gross - Kalousek možná přinese další zklidnění

Premiér a úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross kvůli roztržce ve vládní koalici hovoří se šéfem lidovců Miroslavem Kalouskem. Předseda třetí koaliční strany - Unie svobody Pavel Němec s premiérem jednal už včera. Shodli na tom, že současná vláda dokáže plnit své programové prohlášení. Na 16. hodinu svolal Gross mimořádné zasedání předsednictva ČSSD. Opoziční ODS chce vysvětlení od lidovců, proč chtějí zůstat ve vládě, o které ještě nedávno tvrdili, že není akceschopná a poškozuje věrohodnost země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Gross, Miroslav Kalousek | Foto: Slovensko-český klub

Ministři křesťanské demokracie nepřistoupí na ultimatum, které jim dal premiér Stanislav Gross - nebudou mu tak nic osobně slibovat. Respektují ale rozhodnutí sociálních demokratů mít Grosse v čele vlády, ve které lidovci zůstanou. KDU-ČSL ale trvá na schůzce předsednictev všech koaličních stran.

Stanislav Gross chtěl vědět, jestli jsou pro výměnu premiéra a zda považují vládu za akceschopnou:"Mě nejde o vyjádření ve sněmovně. Mně jde o vyjádření pro veřejnost, protože přece není možné, aby koaliční strana ústy svého předsedy prohlásila, co prohlásila, a bylo si myšleno, že se nic nebude dít. tady je zapotřebí znát stanovisko členů vlády za tuto stranu a podle něj se rozhodnu, jak dál." Více se dočtete ZDE.

A stanovisko vyjádřili křesťanští demokraté po čtvrtečním večerním zasedání celorepublikového výboru strany. Oznámili, že nepřistoupí na ultimátum, které jim dal premiér Stanislav Gross, a nebudou mu podávat žádný "slib". Respektují však rozhodnutí ČSSD mít Grosse v čele vlády a jsou připraveni dál ve společném kabinetu pracovat. Vyplynulo to z prohlášení ministrů dopravy Milana Šimonovského, životního prostředí Libora Ambrozka a šéfa lidovců Miroslava Kalouska. "Nechtěli jsme jeho hlavu," prohlásil ministr Ambrozek.

Předseda křesťanských demokratů Miroslav Kalousek ovšem kritizoval fakt, že premiér tato ultimáta jeho ministrům vůbec kladl. "Výroky typu okamžitě teď do 24 hodin okamžitě řekněte, že mne milujete. To jsou výroky hysterických milenek, ne premiéra."

K situaci ve vládě se opět vyjádřila opoziční ODS. Podle ní další trvání koaličního kabinetu neprospívá České republice a nadále poškozuje její kredit v zahraničí. Občanští demokraté proto vyzvali lidovce, aby vysvětlili, proč chtějí zůstat ve vládě, o které ještě nedávno tvrdili, že není akceschopná a poškozuje věrohodnost země.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme