Schůzka ODS s ČSSD žádný zvrat nepřinesla; předsedové budou dál jednat

ČSSD nadále odmítá podpořit vznikající kabinet ODS, lidovců a zelených. Obě nejsilnější strany se na dnešním prvním oficiálním jednání dohodly, že o řešení patové povolební situace teď budou jednat jejich předsedové Mirek Topolánek a Jiří Paroubek. Oba po schůzce prohlásili, že velká koalice není v tuto chvíli ve hře. Občanští demokraté budou mezitím nadále vyjednávat s oběma menšími stranami o koalici, která ale nemá ve sněmovně potřebnou většinu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Topolánek a J. Paroubek | Zdroj: ČTK

Sociální demokracie na dnešním prvním oficiálním jednání s ODS potvrdila, že nehodlá podpořit vznikající kabinet občanských demokratů, lidovců a zelených. Předsedové obou nejsilnějších stran Mirek Topolánek a Jiří Paroubek ale po schůzce oznámili, že o řešení povolební situace budou teď dál jednat mezi čtyřma očima.

"V této chvíli neexistuje vůle České strany sociálně demokratické podpořit připravovaný projekt koaliční vlády ODS, KDU-ČSL a Strany zelených. A my jsme se dohodli i na základě tohoto společného jednání zcela oficiálně jednat na úrovni předsedů stran," oznámil šéf ODS Mirek Topolánek.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek zopakoval, že pro sociální demokracii je i nadále východiskem z patového výsledku voleb úřednická vláda odborníků. Občanům vzkázal, aby nepodléhali panice, že ještě není nová vláda. Jednání podle něj pokračují: "Já musím ty věci konzultovat v rámci strany, získat pro ni většinu a o tu většinu se opírat. Takže, abych vám řekl, jaké bude stanovisko za týden, za měsíc, za tři měsíce - to v tuto chvíli neumím, i když nějakou představu v hlavě mám."

Předseda občanských demokratů Topolánek zas upozorňuje: Jednání pro nás neskončilo, jsme teprve na začátku: "Evidentní je, že občanští demokraté volby vyhráli, takže právem sestavují vlády. A upozorňuji, na to, že v polistopadovém vývoji zatím vždy strana, která vyhrála volby, vždy nakonec vládu sestavila."

Občanští demokraté budou mezitím nadále vyjednávat s oběma menšími stranami o koalici, která ale nemá ve sněmovně potřebnou většinu. Jako další možnost, která ale zatím není aktuální, jmenoval Topolánek například menšinovou vládu ODS, kterou by z opozičních lavic tolerovali sociální demokraté, KDU-ČSL i Strana zelených.

Pokud by Topolánkova vláda nezískala důvěru poslanců, prezident má podle ústavy další možnost vybrat premiéra. Paroubek očekává, že pokud by šéf ODS v této roli selhal, druhou šanci by od Václava Klause dostal zástupce druhé nejsilnější strany, tedy ČSSD.

Občanští a sociální demokraté se shodli v tom, že bez ohledu na politické uspořádání by se nová vláda měla zaměřit na snižování nezaměstnanosti, zadlužení veřejných rozpočtů a daňové zátěže, na boj proti korupci. Mezi další priority patří reforma penzijního systému, vytvoření podmínek pro vstup do evropské měnové unie a stabilizace zdravotního systému. "To jsou témata, o nichž musíme hovořit, ať bude uspořádání vládní a opoziční jakékoliv," soudí Paroubek. Na těchto obecných okruzích se s Topolánek prý shodl už v úterý, kdy si oba rivalové telefonovali.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme