Schůzka vlády s ČSSD shodu na reformě důchodů nepřinesla

Sociální demokraté v žádném případě nepodpoří ani jeden ze tří zákonů chystané důchodové reformy. Po jednání s premiérem Petrem Nečasem a ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem to oznámil šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zástupci ČSSD Bohuslav Sobotka, Michal Hašek (uprostřed) a Zdeněk Škromach (vpravo)

Zástupci ČSSD Bohuslav Sobotka, Michal Hašek (uprostřed) a Zdeněk Škromach (vpravo) | Zdroj: ČTK

Nejsilnější opoziční straně vadí především druhý pilíř komerčního připojištění k důchodům. Na něm se s vládou neshodne. Slibuje proto, že v případě vítězství v příštích volbách dá připojištění u komerčních ústavů stopku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ekonom společnosti Partners Pavel Kohout ve Světě o jedné.

„Pokud budeme mít silnější mandát od voličů a budeme se podílet na vládní odpovědnosti, tak si vyhrazujeme právo provést parametrické změny ve druhém pilíři, pokud ho současná vláda vytvoří. Rozsah těchto změn, zda dojde k úplnému zrušení, nebo úpravám bude záležet na právní a ekonomické analýze, kterou v té době pro takovéto rozhodnutí bude naše případná vláda potřebovat,“ řekl Sobotka.

O transformaci třetího pilíře má podle Sobotky jednat pracovní skupina 4 expertů vládních stran a 4 ČSSD. Cílem je neohrozit stávající úspory asi 4,5 milionu lidí. Experti mají řešit také věk odchodu do důchodu tak, aby se vázal na věk dožití.

Podle premiéra Petra Nečase se i sociální demokraté, pokud přijdou k moci, budou muset chovat realisticky. Ostatně tomu tak bylo i v minulosti.

Premiér Petr Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek (vlevo) po jednání se zástupci ČSSD | Foto: ČTK

„Například když v roce 1995 bylo schváleno zvýšení věku odchodu do důchodu na 62 let, tak slibovali v rámci předvolební kampaně, že vrátí věk odchodu na 60 let, jak byl před touto změnou. Nejen, že tak neučinili, ale sami v průběhu svého vládnutí zvýšili věk odchodu do důchodu na 63 let,“ připomněl Nečas.

Ministr financí Miroslav Kalousek tvrdí, že opozice kritizuje reformu v jakékoliv podobě a nejde jí o dosažení shody. „Já jsem přesvědčen, že kdybychom našli nějaký model bez druhého pilíře, tak by to bylo úplně stejné. Ve stylu navrhni co chceš, my budeme stejně proti,“ uvedl Kalousek.

Světový unikát

Ekonom společnosti Partners Pavel Kohout by nicméně současný zákon nedoporučil ani vysokopříjmovým skupinám. Reforma podle něj nemá ve světě obdobu. „Je to takový ‚svéráz národní penzijní reformy‘,“ podotkl Kohout.

Pro druhý pilíř by měly být vytvořeny úplně nové penzijní fondy. Kohout se ale bojí, že vůbec žádné nevzniknou. „Je otázka, jestli vůbec nějaké nové penzijní fondy vzniknout, protože zákon je tak nešťastně napsaný, že se v podstatě nikomu nevyplatí penzijní fond založit,“ dodal Kohout.

Vládním návrhem reformy důchodů se dnes v prvním čtení zabývá sněmovna. Vládní koalice má sílu změny prosadit i bez opozice.

Igor Maňour, ak, Český rozhlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme