Schválena kontroverzní novela zákona o ČNB

Poslanecká sněmovna přehlasovala veto prezidenta Václava Havla a schválila novelu zákona o České národní bance. Podepsaly se na tom podle očekávání hlasy smluvně opozičních stran - sociální demokracie a Občanské demokratické strany. Proti přijetí úpravy, která podle prezidenta, části opozice a Evropské unie omezuje nezávislost centrální banky, hlasovaly menší parlamentní strany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tato norma ale podle premiéra Miloše Zemana nebyla předmětem kritiky Evropské komise. Zeman dále řekl, že v žádné evropské demokratické zemi není běžné jmenování guvernéra centrální banky jednou osobou bez kontroly dalších orgánů. Evropská komise v listopadové hodnotící zprávě označila tehdejší návrh zákona, který byl v Poslanecké sněmovně nyní schválen, v některých bodech za neslučitelný s legislativou unie. Předpokládá se, že se prezident Havel kvůli přijaté novele o centrální bance obrátí na Ústavní soud. Ochotu obrátit se na Ústavní soud dala najevo také Unie svobody.

Tomáš Pospíšil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme