Schválena kontroverzní novela zákona o ČNB

Poslanecká sněmovna přehlasovala veto prezidenta Václava Havla a schválila novelu zákona o České národní bance. Podepsaly se na tom podle očekávání hlasy smluvně opozičních stran - sociální demokracie a Občanské demokratické strany. Proti přijetí úpravy, která podle prezidenta, části opozice a Evropské unie omezuje nezávislost centrální banky, hlasovaly menší parlamentní strany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tato norma ale podle premiéra Miloše Zemana nebyla předmětem kritiky Evropské komise. Zeman dále řekl, že v žádné evropské demokratické zemi není běžné jmenování guvernéra centrální banky jednou osobou bez kontroly dalších orgánů. Evropská komise v listopadové hodnotící zprávě označila tehdejší návrh zákona, který byl v Poslanecké sněmovně nyní schválen, v některých bodech za neslučitelný s legislativou unie. Předpokládá se, že se prezident Havel kvůli přijaté novele o centrální bance obrátí na Ústavní soud. Ochotu obrátit se na Ústavní soud dala najevo také Unie svobody.

Tomáš Pospíšil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme