Schválená novela zákoníku práce mění odstupné

Poslanci schválili změny v zákoníku práce. Odstupné se bude řídit podle počtu odpracovaných let, omezuje se zaměstnávání na dobu určitou. Za porušení léčebného režimu pak zaměstnanec může dostat výpověď.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zákony, legislativa, paragraf

Zákony, legislativa, paragraf | Foto: Filip Rožánek

Navržené změny zákoníku mají vést podle vlády k větší pružnosti pracovního trhu a mají motivovat firmy k vytváření pracovních míst. Opoziční komunisté i sociální demokraté ale tvrdí, že oslabí postavení zaměstnanců vůči zaměstnavatelům.

Opozice změny nepodpořila. Například podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa se novela míjí se svým záměrem - zvýšit pružnost pracovního trhu. Její koncepce podle něho nezajistí, aby si lidé mohli hledat práci v jiném městě, protože nemají šanci na změnu bydliště. A kvůli nekvalitní hromadné dopravě nemohou za prací dojíždět.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek v Ranním interview Radiožurnálu odmítl názor odborů, že by výše odstupného v závislosti na počtu odpracovaných let diskriminovala mladé zaměstnance:

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek v Ranním interview Radiožurnálu mluvil o novele zákoníku práce

„Naopak je to motivace k tomu, aby zaměstnavatelé vytvářeli dlouhodobá pracovní místa. Právě kvůli tomu, že odstupné je jednotné – tříměsíční. Pokud odstupné odstupňujeme podle délky zaměstnání, tak je mnohem pravděpodobnější, že právě mladého zaměstnance vezmou na dobu neurčitou.“

Za účinný způsob boje proti nelegálnímu zaměstnávání označil mnohonásobné zvýšení pokut, pokud pracovní smlouva nebude uzavřena písemně. Za hrubé a opakované porušení nemocenského režimu pak bude moci následovat výpověď z pracovního poměru.

Novelu ještě posoudí Senát, kde mají naopak pohodlnou většinu opoziční sociální demokraté. Předseda horní komory parlamentu Milanem Štechem ve Světě o deváté označil podstatnou část novely za zbytečnou:

Přehrát

00:00 / 00:00

Novelu zákoníku kritizoval ve Světě o deváté předseda Senátu Milan Štěch

„Dokonce se domnívám, že ministerstvo práce a sociálních věcí načasovalo novelu na tuto dobu, aby pozornost odborů, zaměstnanců a občanů odvedla od velmi problematických reforem zejména sociální, důchodové a zdravotní, protože všechny zhorší postavení občanů.“

Poslanecká sněmovna 15.6.2011. | Foto: Filip Jandourek

„Pokusíme se o pozměňovací návrhy a pokud by nebylo možné je přijmout v rozsahu, aby bylo jisté, že to sněmovnou projde, tak potom je pro nás lepší to zamítnout,“ konstatoval předseda Senátu Štěch.

Na 3 měsíční platy odstupného bude mít nárok jenom ten, kdo u zaměstnavatele vydrží déle než 2 roky.

Bedřich Danda, předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků v Ozvěnách dne připustil, že v Evropě bývá odstupné vyšší. „Ale musíme si říci, že české firmy, zejména živnostníci nejsou v takové kondici.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O změnách v zákoníku práce diskutovali v Ozvěnách dne také Bedřich Danda, předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků

Smlouvy na dobu určitou jsou podle něho dobré v případě krátkodobých zakázek. „Pokud to někdo zneužívá a řetězí tyto smlouvy, máme na to úřady, které by to měla postihovat.“

Změny se mají týkat také dohod o provedení práce. Na tu bude možné odpracovat u jednoho zaměstnavatele 300 hodin ročně místo dosavadních 150 hodin.

Milan Kopp, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme