Schválené sociální škrty omezí porodné i nemocenskou

Vláda naplnila výrok Ústavního soudu. Úsporný balíček ministerstva práce a sociálních věcí schválila sněmovna znovu v řádném projednávání. Ústavní soud balík úsporných opatření vrátil kvůli projednávání ve stavu legislativní nouze. Dál tedy platí například omezení vyplácení porodného pouze na první dítě a jen pro chudší rodiny, snížení dlouhodobé nemocenské nebo snížení příspěvku na péči v prvním stupni z 2000 na 800 korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanci ČSSD na schůzi Poslanecké sněmovny | Zdroj: ČTK

O jedinou změnu v zákoně se zasadil ombudsman Pavel Varvařovský. Jedná se, jak vysvětlil ministr práce a sociálních věcí za TOP09 Jaromír Drábek, o kompenzaci za nevyplacené odstupné:

„Vyřešili jsme přesněji způsob poskytování podpory v nezaměstnanosti při souběhu s odstupným. Lidem, kteří sice měli nárok na odstupné, ale zaměstnavatel jim ho nevyplatil, bude vyplacena podpora v nezaměstnanosti a to odstupné potom bude vymáháno Úřadem práce na zaměstnavateli, který pochybil.“

Opozice i tentokrát hlasovala proti. „Já myslím, že je potřeba protestovat proti nespravedlivým škrtům. Všichni chceme snižovat veřejný dluh a deficit státního rozpočtu, ale musí se to dělat spravedlivým způsobem. Není možné, aby za to zaplatili jen invalidní důchodci, rodiny s dětmi, nezaměstnaní, aby na to doplácely střední vrstvy a aby se vůbec nepodílely nejvyšší příjmové kategorie. Z toho důvodu sociální demokracie ty návrhy odmítla. Nesouhlasíme také s tím, aby se lidem se středními a nízkými příjmy neustále zvyšovaly daně,“ vysvětluje důvody předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Návrh teď posoudí Senát.

Věra Pfeifferová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme