Schwarz: Pokud se potvrdí účast rozvědky na toskánské aféře, odstoupím

Česká rozvědka odmítá, že by se její pracovníci jakkoli zapojili do takzvané toskánské aféry. Ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Ivo Schwarz kvůli tomu dokonce svolal tiskovou konference, teprve druhou po svém nástupu do úřadu. A nabídl svou rezignaci, pokud se prokáže účast ÚZSI na kauze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

na jachtě - ilustrační foto

na jachtě - ilustrační foto | Foto: Hana Hikelová

"Pokud by se angažovanost ÚZSI v kauze prokázala, nabídnu svou funkci k dispozici. S tím jsem seznámil ministra vnitra. A vyzývám ty, kdo nějaké informace tohoto druhu mají, ať je předají orgánům činným v trestním řízení," řekl ještě před tiskovou konferencí Schwarz Rádiu Česko.

Aféru rozpoutaly fotografie zachycující šéfa ODS Mirka Topolánka v Itálii v luxusní vile a na jachtě ve společnosti s lobbistů a podnikatelů.

Podle Schwarze existuje několik stupňů kontrolních mechanismů, které zneužití služby v této kauze vylučují. "Zřídil jsem tým, který záležitost prošetřuje, a ani od policie a dalších složek nedorazily žádné indicie, že by se v tom rozvědka angažovala. Máme tři kontrolní mechanismy, a je to třikrát nula," řekl Schwarz s tím, že rozruch kolem kauzy a "útoky na jeho úřad" vyžadují jeho jasné stanovisko.

"Úřadu pro zahraniční styky a informace má ve svém znaku heslo bez hněvu a zaujatosti a od vnějšího světa chceme, aby nás nechal konat naši práci. Necítíme se kauzou nijak poškozeni, ale chceme jasně definovat podmínky, za nichž chceme dále pracovat," řekl Rádiu Česko Schwarz.

POSLECHNĚTE SI CELÝ ROZHOVOR V MP3:

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s ředitelem Úřadu pro zahraniční styky a informace Ivem Schwarzem.

Marián Vojtek, Robert Břešťan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme