Schwarzenberg a Nečas se prý budou krotit ve výrocích o fiskální unii

Na změně svých postojů k unijní smlouvě o fiskální odpovědnosti se premiér Petr Nečas s ministrem zahraničních věcí Karlem Schwarzenbergem zatím nedohodli. Domluvili se ale, že budou mírnit své výroky ohledně sporu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg a premiér Petr Nečas | Foto: ČTK

Politici se spolu zhruba na půl hodiny sešli v poslanecké sněmovně, aby si vysvětlili nedávnou slovní přestřelku. K ní došlo poté, co Nečas zmiňovaný unijní dokument nepodpořil.

Podle předsedy TOP 09 tak poškodil zájmy České republiky. Šéf ODS na to reagoval kritikou nejen ministrových výroků, ale i jeho pracovních výkonů.

Na svých stanoviscích zatím oba politici trvají. Předsedové dvou nejsilnějších stran tak budou dál jednat o tom, jaké stanovisko Česko ke smlouvě nakonec zaujme.

„My jsme se dohodli na dvou věcech. Že teď budeme ve svých výrocích zdrženliví, na jednom. A za druhé, že budeme dále jednat, abychom nalezli řeč. Toť bylo vše,“ řekl po dnešní schůzce Schwarzenberg.

„Je naším cílem nalézt koaliční shodu nad řešením tohoto problému a cesta ke koaliční shodě vede pouze prostřednictvím jednání a jsem rád, že na tom jsme se shodli. Jednání budou pokračovat,“ souhlasil Nečas.

Na přistoupení České republiky k unijní smlouvě o fiskální kázni trvají sociální demokraté. Po jednání poslaneckého klubu to potvrdil místopředseda strany a stínový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek:

„Premiér Nečas bez dohody, bez debaty v České republice se rozhodl nepřistoupit ke smlouvě, tím poškodil Českou republiku. Jednak že to učinil bez debaty, bez toho, že by dopředu informoval, že něco takového chce učinit.“

„Zároveň ho vyzýváme, aby ten názor změnil a abychom přistoupili ke smlouvě a ratifikační proces se vší debatou byl zahájen,“ dodal.

Věra Pfeifferová, Martina Spěváčková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme