Schwarzenberg bude jednat v sídle NATO o české armádě

Častěji než obvykle se bude tento týden mluvit o Česku v ústředí NATO. Staronový ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se dnes v bruselské centrále Severoatlantické aliance sejde s novým generálním tajemníkem NATO Andersem Foghem Rassmusenem. Ve čtvrtek se odehraje stejná schůzka, ale s premiérem Petrem Nečasem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen. | Foto: Tomáš Adamec

„Schůzku bych označil spíše za poznávací. Karel Schwarzenberg se totiž zatím neměl možnost s Andersem Foghem Rassmusenem setkat. Je možné, že na schůzce bude více nadnesen náš plán většího stahování českých vojáků z Kosova, kde již není vojenská přítomnost tak potřebná. Naopak vojenská jednotka v Afghánistánu by mohla být posílena,“ říká bruselský zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák.

Přehrát

00:00 / 00:00

armáda.mp3

„Asi budeme také vysvětlovat, že i Česká republika má problémy s rozpočtem. NATO totiž volá po tom, aby se v rámci úsporných opatření nesahalo na výdaje na obranu. Většina zemí to ale samozřejmě musí udělat,“ pokračuje Novák.

Podle něj by měl premiér Nečas generálního tajemníka ve čtvrtek ujistit o tom, že má Česká republika zájem o umístění centra časného varování. Neměl by s tím být takový problém, jako byl kolem radaru. Vše se ale bude řešit v polovině října na schůzce ministrů zahraničních věcí v Bruselu a posléze 19. a 20. listopadu na summitu NATO v Lisabonu.

Česká armáda je na tom dobře

„Podle mého názoru je severoatlantická aliance relativně spokojena s tím, jak si Česká republika plní své závazky v NATO. To, co ale neplníme, je závazek dávat dvě procenta HDP na obranu. S výjimkou Francie a velké Británie ale všechny členské státy dávají méně. Pokud jsou nicméně peníze vynakládány neúčelně, například na provize, může to Severoatlantickou alianci zajímat,“ říká analytik Asociace pro mezinárodní otázky Václav Nekvapil v narážce na nedávné korupční skandály na ministerstvu obrany.

„Česká armáda je na tom relativně dobře, v posledních letech prošla velkou odtučňovací kůrou. S výjimkou Polska jdou všechny členské země ze střední a východní Evropy cestou malé profesionální armády a NATO je tady od toho, aby koordinovalo, kdo bude na co specializován. Aby všichni nedělali všechno,“ dodává Nekvapil.

Mezi ceněné české jednotky jistě patří chemici a lékaři, výsadkáři zase aktuálně školí afghánskou armádu.

Ladislav Dvořák, Tomáš Pavlíček, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme