Schwarzenberg: Česko by se nemělo v Evropě izolovat

Podle prezidenta Václava Klause by se Česko nemělo finančně podílet na záchraně eura. Klaus tak reagoval na vyjádření šéfů vládní TOP 09 a opoziční ČSSD, kteří půjčku Česka Mezinárodnímu měnovému fondu ve výši téměř 90 miliard korun podporují.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Schwarzenberg na TK 6.12.2011

Karel Schwarzenberg na TK 6.12.2011 | Foto: Filip Jandourek

Prezident Klaus věří, že vláda nakonec zvolí pro Českou republiku to nejrozumnější řešení.

Podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga ale Česká republika nemá příliš jiných možností, než pomoc Mezinárodnímu měnovému fondu potvrdit. Jak ministr zdůraznil, Česko se nesmí v Evropě izolovat.

„Na každý pád bychom neměli býti osamělí v Evropě, pouze po boku Velké Británie. My všichni ostatní okolní státy nesmíme zapomenout. My jsme země uprostřed Evropské unie, máme jako sousedy pouze členy Evropské unie, kdyby ostatní šli jiným směrem, že bychom se měli izolovat. To je pro nás velmi nebezpečná cesta,“ řekl Radiožurnálu Schwarzenberg.

ČTĚTE TAKÉ: Exkluzivně: Reakce prezidenta Klause na závěry summitu EU

Ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek si myslí, že poskytnutí české půjčky Mezinárodnímu měnovému fondu pro země Evropské unie není otázka rozpočtové, ale zahraniční politiky.

Zdůraznil, že ať vláda rozhodne o postoji České republiky jakkoli, byl by rád, kdyby se snížila částka, kterou bychom přispívali. O tom také bude vyjednávat. „Z ryze fiskálního hlediska je to vysoce rizikové a nevýhodné", prohlásil Kalousek, ale dodal:

„Osobně se domnívám, že si Česká republika může dovolit negativní postoj pouze za předpokladu, že s ním nebude osamocená pouze s Velkou Británií. Pokud by byla osamocená, tak si myslím, že z hlediska zahraničně-politické strategie a zájmů České republiky by byl velký nerozum to zcela odmítnout.“

Renáta Prátová, Martina Spěváčková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme