Česko 1:1 Rakousko

Schwarzenberg hrozí odchodem z vlády. Kvůli rozpočtové unii

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg hrozí odchodem z vlády kvůli nové rozpočtové a hospodářské unii. Předseda TOP 09 tlačí na vládu, aby bez jakýchkoliv podmínek do unie vstoupila a vzdala se suverenity nad státním rozpočtem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Schwarzenberg na TK 6.12.2011 | Foto: Filip Jandourek

Schwarzenberg rezignuje v případě, že premiér Petr Nečas smlouvu nepodepíše. Předseda vlády je ale podle Lidových novin pod tlakem. Proti smlouvě se totiž ohradil prezident Václav Klaus.

Každá signatářská země by si měla vstupem do rozpočtové unie dát do ústavy závazek, že její celkové státní dluhy nepřekročí 60 procent hrubého domácího produktu a roční schodek rozpočtu nebude vyšší než tři procenta HDP.

Dokument má být reakcí Evropské unie na dluhovou krizi. Jeho podoba se ale mění každým dnem, a premiér tak s rozhodnutím čeká až na konečné znění.

Schwarzenberg zdůvodňuje své varování tím, že nehodlá sedět ve vládě, která povede Českou republiku mimo hlavní proud evropské integrace.

Konečné slovo by mělo padnout do konce ledna, kdy by země Evropské unie měly smlouvu podepsat.

Milan Kopp, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme