Schwarzenberg: Minulá vláda o Klausově podmínce nevěděla

Prezident Václav Klaus a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg by se měli jasně vyjádřit k tomu, jestli bývalý kabinet věděl o podmínce prezidenta k Lisabonské smlouvě. Vyzval je k tomu předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Schwarzenberg (TOP 09) | Foto: Tomáš Adamec

Klaus teď nově požaduje, aby Česko získalo výjimku z Listiny základních práv Evrospké unie. Obává se totiž toho, že by jinak bylo možné prolomit Benešovy dekrety.

Tajemník prezidenta Ladislav Jakl nicméně o víkendu řekl, že o podmínce bývalá vláda měla vědět. Někdejší šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg ale tvrdí, že o podmínce prezidenta nevěděl. Benešovy dekrety jsou navíc podle něj ošetřené dostatečně:

"Podle mého názoru to máme ošetřené už Česko-německou deklarací, různými rozsudky a tak dále. Já v této souvislosti nemám žádné obavy. Já má spíše obavy, že jde o to dokázat, že předešlá vláda Lisabonskou smlouvu špatně dojednala, což je zvláště důležité před sjezdem ODS."

Poslední podmínka před ratifikací

Podle Paroubka je ale nutné se s Klausovou podmínkou vypořádat: "Ačkoliv požadujeme požadavky prezidenta Václava Klause za nadbytečné, považujeme za nutné o nich jednat a hledat řešení, neboť je to zřejmě jediná cesta k ratifikaci Lisabonské smlouvy. Chápeme požadavek prezidenta za poslední podmínku při jejímž splnění Lisabonskou smlouvu ratifikuje."

Veronika Malá, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme