Schwarzenberg mluví o zocelené TOP 09, místopředsedou by rád viděl Hudečka

Sněmovní volby byly pro TOP 09 bolestné, ztráta voličů však stranu nepoložila, ale naopak zocelila. Na celostátním sněmu v Praze to řekl její předseda Karel Schwarzenberg. Ten hodlá svou funkci obhájit při zítřejší volbě vedení strany. Nechal se už také slyšet, že na místopředsednickém postu by rád viděl současného pražského primátora Tomáše Hudečka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

3. celostátní sněm TOP 09, Karel Schwarzenberg | Foto: Filip Jandourek

TOP 09 na svém 3. celostátním sněmu v pražském hotelu Dorrint Don Giovanni bilancuje fungování strany za poslední dva roky. Po letech ve vládnoucí koalici se teď chystá do opozice, v mimořádných sněmovních volbách na podzim ztratila čtvrtinu voličů.

„Když se podívám na výsledek těch dvou let, tak bych řekl: Ano, dělali jsme chyby, a proto jsme taky, nepopírám, při posledních volbách nezvítězili,“ shrnul předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Přestože šéf TOP 09 si neúspěch ve volbách otevřeně připouští, druhým dechem dodává, že z nich jeho strana vzešla zocelená a připravená vyladit opoziční strategii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Celostátní sněm TOP 09 sleduje reportérka Lenka Jansová

Také podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska teď chce strana hlavně rehabilitovat opozici v české politice:

„Posouvání společnosti tu doleva tu dopravu k demokracii patří, a to není nic, čeho je třeba se obávat. To, čeho je třeba se obávat, jsou autokratické tendence, které ve svém důsledku potom demokracii a svobodu omezují.“

Na celostátním sněmu TOP 09 je také Miroslava Němcová z ODS. Ta nabídla TOP 09 spolupráci v senátních volbách. Podle Němcové by se dokonce mohly strany v některých obvodech domluvit na společných kandidátech.

TOP 09 proti není, ale jak podle šéfa Karla Schwarzenberga, tak podle místopředsedkyně Heleny Langšádlové je to ještě předčasná debata.

Hudeček kandiduje do vedení

Celostátní sněm TOP 09 je dvoudenní. Zítra si delegáti strany v tajném hlasování zvolí nové vedení. Karel Schwarzenberg hodlá svou funkci obhájit, změna se nečeká ani na postu prvního místopředsedy, který zastává Miroslav Kalousek. Místa v předsednictvu plánují obhajovat také Marek Ženíšek a Helena Langšádlová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pražský primátor Tomáš Hudeček Radiožurnálu potvrdil, že bude kandidovat do vedení TOP 09

Jedním z místopředsedů by mohl být zvolen i nynější pražský primátor Tomáš Hudeček. Karel Schwarzenberg mu dnes vyjádřil podporu kvůli silné pozici a výsledkům, které má jako primátor města Prahy. A Hudeček obratem potvrdil, že návrh na kandidaturu vyslyší:

„Poté, co krajský sněm vyjádřil mou nominaci, je mou povinností zítra tuto kandidaturu zvednout a ve svém projevu ji odůvodnit."

Exministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek, který stál za kontroverzním projektem sKaret, svou funkci nebude obhajovat. Delegátům řekl, že se chce ve straně věnovat přípravě voleb do Evropského parlamentu.

Je naopak pravděpodobné, že delegáti do předsednictva zvolí bývalého ministra zdravotnictví Leoše Hegra.

Lenka Jansová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme