Česko 0:0 Lotyšsko

Schwarzenberg, nebo Zeman. Češi si ve druhém kole přímé volby zvolí svého prezidenta

Už za několik hodin si Češi půjdou vybírat nástupce Václava Klause. Druhé kolo přímé volby prezidenta startuje ve dvě hodiny odpoledne. Volební místnosti zůstanou otevřené až do dvaadvacáté hodiny. V sobotu pak mohou voliči podpořit svého favorita od osmi do čtrnácti hodin. O Hrad bojují šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg a expremiér Miloš Zeman.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přímá volba prezidenta, volební místnost | Zdroj: ČTK

Koho z dua Schwarzenberg – Zeman voliči nakonec pošlou na Pražský hrad, by mělo být jasné v sobotu před čtvrtou hodinou odpolední. Odhaduje to místopředseda Českého statistického úřadu Stanislav Drápal:

„Předpokládám, že kolem čtvrt na tři bychom mohli obdržet první výsledky z prvních okrskových volebních komisí. Domnívám se, že kolem půl čtvrté bychom mohli znát výsledek voleb, i když patrně nebudou všechny okrsky zpracovány.“

V Česku a zahraničí je zhruba 15 tisíc okrskových volebních komisí. Zátěžové zkoušky systému sčítaní hlasů před druhým kolem volby statistici tentokrát neprováděli. Vycházeli totiž z hladkého průběhu prvního kola. I pro tuto sobotu se úřad připravil na všechny krizové scénáře, oproti minulému sčítání ale navíc musí počítat s další proměnou - napadlým sněhem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Důležité informace o druhém kole prezidentské volby shrnula redaktora Martina Spěváčková

„Od prvního kola se změnilo počasí. S tím samozřejmě máme zkušenosti z jiných druhů voleb z předchozích let. Musíme počítat s tím, že právě okrskové volební komise, které jsou ve vzdálenějších místech a kde může být v sobotu zhoršená sjízdnost vozovek, mohou přijet o něco později,“ říká Drápal.

Výsledky druhého kola prezidentské volby bude zpracovávat zhruba 3200 lidí na přebíracích místech a dalších 60 statistiků pak přímo v úřadu.

Hlasovací lístky až ve volební místnosti

Volit hlavu státu může každý občan České republiky, který alespoň druhý den volby oslavil osmnácté narozeniny. Před okrskovou komisí se pak musíte prokázat platným průkazem totožnosti. Hlasovací lístky oproti prvnímu kolu tentokrát voliči dostanou přímo ve volební místnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

O organizaci druhého kola prezidentských voleb mluvila v Ranním interview na Radiožurálu Daria Benešová, vedoucí oddělení voleb odboru všeobecné správy ministerstva vnitra

„Od komisařů ve volební místnosti dostanete dva hlasovací lístky a úřední obálku. S tou odejdete za plentu, jinak vám není umožněno hlasování. Za plentou vyberete jeden ze dvou hlasovacích lístků, vložíte do úřední obálky a před okrskovou volební komisí lístek sami vhodíte do hlasovacího zařízení,“ vysvětluje Vladimír Řepka z ministerstva vnitra.

Platný hlasovací lístek je ten, který je na předepsaném tiskopise a není poškozen.

„Čili není poškozen tak, že z něj stále bude patrné, komu jste dali ve druhém kole prezidentské volby svůj hlas. Lístek může být pomalovaný, ale musí z něj být patrné, že hlasujete pro kandidáta X nebo Y. Pokud vložíte do obálky oba kandidáty, váš hlas je neplatný,“ upozorňuje Řepka.

Oba prezidentští kandidáti si přejí Británii v EU, shodli se v poslední debatě

Číst článek

Kdo se rozhodne volit mimo místo svého trvalého bydliště, musí s sebou mít voličský průkaz. O ně byl právě ve druhém kole rekordní zájem. Velký nápor 'přespolních' voličů očekávají zejména lyžařská střediska.

Krajané v USA si pochvalují dostupnost informací o volbách na internetu

Číst článek

Kvůli volbám budou v ulicích stovky policistů i strážníků. První kolo voleb se obešlo bez vážnějších incidentů. Jen v Karviné neznámý zloděj ukradl z jedné z volebních místností státní vlajku.

mta, Martina Spěváčková, Matěj Skalický, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme