Schwarzenberg si chce s prezidentem vyjasnit pravomoci, v úterý zamíří na Hrad

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) si chce s prezidentem Milošem Zemanem vyjasnit pravomoci při navrhování velvyslanců. Oba politici se kvůli tomu sejdou v úterý na Pražském hradě. Schwarzenbergovi se nelíbí, že mu jména velvyslanců navrhuje prezident.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg se v televizním vysílání TV Nova vyjádřili k amnestii, Benešovým dekretům nebo k tomu, co by dělali, kdyby nebyli zvoleni (ilustrační foto). | Zdroj: ČTK

Ministr zahraničí trvá na tom, že výběr velvyslanců je jeho pravomocí.

„Bude se asi diskutovat tahle otázka, kdo bude určovat velvyslance. Ministr zahraničí navrhuje, vláda schvaluje a pak to jde k prezidentovi, ten buďto podepíše, nebo nepodepíše,“ uvedl Schwarzenberg.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr zahraničí si chce s prezidentem vyjasnit pravomoci při navrhování velvyslanců. Podrobnosti zjišťovala Petra Benešová

Podle něj prezident tento postup nedodržuje. Neshoda mezi oběma politiky panuje hlavně kolem Livie Klausové, kterou chce na post velvyslankyně na Slovensku prezident. Karel Schwarzenberg to odmítl.

Ministr míní, že spor o velvyslance je ve skutečnosti zásadní otázkou toho, kdo bude mít konečné slovo v české zahraniční politice. "Nejde o paní Klausovou, jde o zásadu," podotkl Schwarzenberg. Rád by si prý prosadil svoje, ale neví, jak schůzka s hlavou státu dopadne.

Podrobnosti o jednání nechtěla zatím sdělit ani prezidentova mluvčí Hana Burianová. „Bude se jednat opravdu o schůzku na čtyři oči mezi panem Schwarzenbergem a panem prezidentem,“ řekla.

Vztahy mezi Hradem a Černínským palácem jsou napjaté. V důsledku sporů jsou zablokovány změny diplomatů v několika zemích.

Petra Benešová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme