Schwarzenbergův odkaz je součástí identity TOP 09, říká předsedkyně strany Pekarová Adamová

Strana TOP 09 má za sebou velmi intenzivní víkend. Nejprve prošla na sněmu částečnou obměnou vedení a jen pár hodin poté dostali její členové zprávu o úmrtí otce zakladatele a čestného předsedy Karla Schwarzenberga. Právě jeho odkazu je podle předsedkyně Markéty Pekarové Adamové nutné se dále držet.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Celostátní sněm TOP 09, Markéta Pekarová Adamová

Celostátní sněm TOP 09, Markéta Pekarová Adamová | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Jsou to hodnoty svobody, demokracie a lidských práv. Schopnost postavit se autoritářům, populistům a extremistům. A že je občas nutné říkat nahlas i velmi nepopulární věci. V tomto je jasné, že TOP 09 svoji identitu neztrácí, protože to činí i její současní představitelé,“ uvádí předsedkyně Poslanecké sněmovny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si Interview Plus Jana Bumby. Hostem je Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně Poslanecké sněmovny a staronová předsedkyně TOP 09

Schwarzenberg si prý do posledních měsíců udržoval vliv na politiku strany a z titulu své čestné funkce se účastnil jednání předsednictva a vedle zahraniční politiky se vyjadřoval k tématům zemědělství či lesnictví, která mu byla blízká. „Byl osobností, která doplňovala naši politiku a podílela se na ní. A vždycky tady bude znát jeho odkaz,“ dodává.

Druhý ze zakladatelů TOP 09 Miroslav Kalousek vládu kritizuje za pomalé snižování deficitu veřejných financí. Podle opozice vládní konsolidační balíček není nic jiného než plošné zvyšování daní.

Pekarová Adamová ovšem namítá, že opozice nenabízí žádné řešení. Jí navrhované znovuzavedení EET by prý přineslo maximálně jednotky miliard, naproti tomu díky vládní úpravě sazeb DPH domácnosti ušetří: vedle potravin třeba také za vodné, stočné nebo bydlení. Vedle daňových změn dochází i ke snížení dotací či prostředků na platy úředníků.

Sbohem, pane kníže. Loučení s mužem, který českému národu pomáhal a sloužil

Číst článek

„Ty kroky jsou možná vnímány jako bolestivé, ale ve skutečnosti mají zabránit bolestem mnohem větším. Když bychom nic nedělali, jak nám podsouvá opozice, tak na to tvrdě doplatíme všichni,“ podotýká.

Stabilní síla

Vládě se podle Pekarové Adamové nedaří komunikovat své skvělé výsledky, zároveň je prý třeba připomínat kontext, že v Evropě zuří válka a procházíme bezprecedentními krizemi. Podařilo se prý integrovat stovky tisíc uprchlíků, což bylo ještě před dvěma lety nepředstavitelné, a zvládnout vysoké ceny energií, které způsobily vysokou inflaci.

„Zajistili jsme dostupné energie, a proto se životní úroveň začala stabilizovat. Strašilo se, že zmrzneme a budou krachovat firmy, ale nic takového se neděje. Ti, kdo dávají tyto katastrofické věštby, jen čekají, až jim konečně nějaká vyjde, protože žádná jim zatím rozhodně nevyšla,“ zdůrazňuje.

Pekarová Adamová na sněmu neměla protikandidáta, spolustraníci prý oceňují, že má výsledky: strana je ve vládě, má historicky nejvíce senátorů a oproti minulému volebnímu období dvojnásobný počet poslanců.

Pekarová Adamová obhájila post šéfky TOP 09, neměla protikandidáta. Prvním místopředsedou je Válek

Číst článek

„Myslím, že nás lidé vnímají jako stabilní a hodnotově ukotvenou sílu na našem politickém poli. Nabízíme moderní politiku a myslíme na budoucnost,“ deklaruje s tím, že programové priority strany mají zkratku 4E – Evropa, euro, ekologie a ekonomika.

Podle nejnovějšího modelu agentury Kantar CZ by TOP 09 získala 4,5 procenta voličů, předsedkyně ale namítá, že průzkumy zachycují momentální atmosféru, ale reálný výsledek ve volbách je něco jiného. Na sjezdu si také strana potvrdila pokračování koalice Spolu.

„Je to nutnost pro demokracii v Česku, pokud nechceme zemi předat populistům a extremistům, kteří chtějí zpět do vlády. Koalice Spolu toho může dosáhnout jako jediná,“ uzavírá.

Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus. Audio najdete nahoře v článku.

Jan Bumba, ert Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme