Schwarzenberg v čele TOP 09, Kalousek místopředsedou?

Karel Schwarzenberg bude předsedou strany TOP 09. Necelé tři týdny před ustavujícím sněmem, který se bude konat 27. listopadu, potvrzují členové strany, že nemá mít ani protikandidáta. Podobně bude téměř jistě zvolený prvním místopředsedou Miroslav Kalousek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zakladatel TOP 09 - Miroslav Kalousek | Foto: Tomáš Adamec

Kandidaturu na další místopředsednické funkce připouštějí podle informací Českého rozhlasu i další zakladatelé strany. Například senátorka Ludmila Müllerová nebo poslanec Pavel Severa.

Kalousek předpokládá, že nejužší vedení TOP 09 bude šestičlenné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Miroslav Kalousek hovořil na Rádiu Česko o ustavujícím sněmu nové strany TOP 09

"Stanovy předpokládají prvního místopředsedu, čtyři místopředsedy a až pět členů předsednictva. Takže nejvyšší výkonný orgán by měl mít 11 lidí. Pak jsou z titulu svých funkcí členy předsednictva šéfové obou frakcí. TOP 09 má zatím svůj klub pouze v Senátu, ale doufáme, že po volbách jej budeme mít i ve sněmovně. Pak bude existovat ještě poněkud širší výkonný výbor," vysvětlil Kalousek Rádiu Česko.

Stop stav končí

TOP 09 má podle Kalouska v současné době 1832 členů.

"V okamžiku, kdy jsme začali ustavovat regionální organizace, pozastavili jsme přijímání členů, protože do té doby mohl rozhodnutí činit pouze přípravný výbor. Ale členové se mají přijímat v regionech, nikoliv v centru. Přihlášky, které mezitím dorazily, proto nyní předáváme regionálním organizacím a ihned po ustavujícím sněmu stop stav končí a kdokoliv se může hlásit přímo v místě u příslušné regionální organizace," uvedl Kalousek.

Stanovy počítají i s možností vyloučení některých členů

"Nemůžete nikdy garantovat, že všichni vstupují jen z dobrých úmyslů nebo že někdo neselže a nepoškodí pověst strany. Strana musí mít svůj obranný mechanismus, jak se takových lidí zbavit. Důvodem může být úmyslné poškození strany, spáchání trestného činu, takové porušení pravidel slušného chování, že příslušný orgán uzná, že je neslučitelné s členstvím v TOP 09, kde se každý člen musí přihlásit při vstupu k hodnotovému desateru," prohlásil Kalousek.

TOP 09 bude konzervativní stranou

Kalousek počítá s tím, že bude na ustavujícím sněmu kandidovat na funkci prvního místopředsedy.

Předpokládá, že přípravný výbor předloží sněmu své představy o personálním obsazení předsednictva strany. Ustavení orgánů strany pak považuje za nejdůležitější úkol nadcházejícího sněmu.

"Tím skončí práce přípravného výboru a začnou rozhodovat centrální orgány strany, které by ale kvůli zachování kontinuity měly navázat na práci přípravného výboru a převzít rozhodnutí, která už přípravný výbor udělal - například schválit základní programové dokumenty - programová východiska, hodnotové desatero a krizový program do předčasných voleb," řekl Kalousek.

"Programové směřování je vymezeno těmito dokumenty, TOP 09 se definuje jako konzervativní politická strana. Předpokládám, že sněm tyto dokumenty převezme bez větších připomínek," uzavřel Kalousek.

Milada Richterová, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme