Schwarzenberg: Zeman s Klausem tvoří jednu mocenskou skupinu

Prezidentská kampaň se přiostřuje. Výroky ministra zahraničí a kandidáta na prezidentskou funkci Karla Schwarzenberga o Benešových dekretech proti němu využili jeho oponent Miloš Zeman a stávající hlava státu Václav Klaus. Schwarzenberg je v reakci obvinil z toho, že tvoří jednu mocenskou skupinu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schwarzenberg svolal mimořádnou tiskovou konferenci. Zemana a Klause na ní obvinil z toho, že se snaží podvést voliče.

Schwarzenberg svolal mimořádnou tiskovou konferenci. Zemana a Klause na ní obvinil z toho, že se snaží podvést voliče. | Zdroj: ČTK

Schwarzenberg kvůli debatě kolem jeho postoje k Benešovým dekretům dnes svolal v Olomouci mimořádnou konferenci, na které obvinil Zemana a Klause ze spolčení s úmyslem oklamat voliče.

Podle něj je mezi jeho protikandidátem a současným prezidentem pevný pakt, přestože se stále staví do pozice politických rivalů svádějících nepřekonatelný boj pravice s levicí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Olomouce se po tiskové konferenci Schwarzenberga přihlásila redaktorka ČRo Blanka Mazalová

Schwarzenberg prohlásil, že je to jen jeden velký podvod, a jde o to, zda nám tento svazek bude vládnout, nebo česká politika získá novou podobu. Součástí paktu Zeman-Klaus je pak i novoroční amnestie.

Ministr zahraničí je přesvědčen, že se jeho odpůrci snaží vyvolat strach z neexistujícího nebezpečí. Nasazují proto proti němu zmanipulované citáty a slova vytržená z kontextu.

"Slova, která jsme slyšeli za poslední týden z úst Miloše Zemana, Václava Klause a jeho rodiny jsou toho nejlepším důkazem. Posledních sto let nám přitom prokázalo, jak apel na nejnižší instinkty má tragické následky," prohlásil šéf české diplomacie.

Klausovi pak vzkázal, aby si pozorně četl, co skutečně řekl, a nemluvil o něčem, co neřekl.

Televizní duel Schwarzenberga se Zemanem měl atmosféru sportovního utkání

Číst článek

Schwarzenberg v sobotním televizním duelu trval na tom, že odsun sudetských Němců v roce 1945 by dnes byl odsouzen jako hrubé porušení lidských práv a tehdejší vláda včetně prezidenta Edvarda Beneše by se nejspíš ocitla v Haagu.

Jeho protivník Miloš Zeman hned výrok odsoudil a následně ho použil jako záminku k útoku na Schwarzenberga v další debatě.

Do diskuze o dekretech se vložil i prezident Klaus, který doslova řekl, že výrok o prezidentu Benešovi "cítí jako pohrdání českými dějinami a jako Čech se těmito výroky cítí ohrožen."

Zemanova mluvčí Schwarzenbergova slova důrazně odmítla

Miloš Zeman má dnes volný den. Mluvčí jeho prezidentské kampaně Hana Burianová aktuální Schwarzenbergova slova odmítla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce na Schwarzenbergovo vyjádření sesbíral redaktor ČRo Petr Sehnoutka

„Důrazně odmítáme dnešní slova Karla Schwarzenberga, kdy označil současného prezidenta ČR Václava Klause a prezidentského kandidáta Miloše Zemana za jednu mocenskou skupinu a jejich chování za podvod na voličích,“ vzkázala Burianová.

„Je to poměrně troufalý výrok od člověka, který je úzce spjat se současným ministrem financí Miroslavem Kalouskem, který je jeho místopředsedou v politické straně TOP 09 a který v podstatě celé jednání pana Schwarzenberga za zády s podnikateli Bakalou a Hávou řídí,“ doplnila.

Politolog Lukáš Jelínek Radiožurnálu řekl, že takovéto výroky jsou zbytečné a Karel Schwarzenberg se má spíše soustředit na vedení aktivní prezidentské kampaně než známkovat a škatulkovat své protivníky.

„Popravdě řečeno k té kauze Benešových dekretů se do té nepříjemné situace dostal pan ministr zahraničí sám, kdy na diplomata ne zrovna dvakrát šťastně vážil slova a zaměnil výraz neplatný za výraz vyhaslý,“ míní Jelínek.

V celé kauze jde v podstatě o slovíčkaření, protože nikdo ze zúčastněných nezpochybňuje poválečný odsun Němců.

Na druhou stranu i český stát sám zpochybnil některé excesy a kroky během poválečného vyhánění sudetských Němců a omluvil se za ně.

Prezidentští kandidáti Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg vystoupili v duelu České televize | Foto: ČTK

Ten dokument se jmenuje Česko-německá deklarace, podepsal ho tehdejší premiér Václav Klaus v roce 1997.

K nahlédnutí je třeba na stránkách ministerstva zahraničních věcí - konkrétně jde o odstavec 3.

Blanka Mazalová, Petr Sehnoutka, Alina Holušová, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme