Scio čelí kritice. Neumožňuje změnu termínu ani formy testu pro studenty s covidem nebo v karanténě

Zástupci středoškolských studentů kritizují covidové podmínky přijímacích zkoušek od společnosti Scio. Pokud hygiena studentovi nařídí izolaci méně než týden před prezenční formou zkoušky, uchazeč si už nemůže zvolit online test. Termín mu tak propadne bez jakékoliv kompenzace. Při samotném online testu zase musí studenti dodržovat přísná pravidla.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

testy Scio

Studenti si také stěžují na komunikaci se společností Scio | Zdroj: Profimedia

„Na začátku března asi pět dní před tím, než se pořádaly zkoušky, jsem chytl covid. Nebylo mi úplně nejlíp. Kdybych měl prezenční verzi, tak už bych neměl možnost si to přehodit na online,“ říká pro Radiožurnál 19letý Prokop z opavského Mendelova gymnázia. Měl štěstí, že testy absolvoval online, pozitivní výsledek na koronavirus mu tak přijímací zkoušky nezkomplikoval.

Musel ale dodržet podmínky, které pro online testy platí. V bezprostředním okolí počítače nesmí být téměř nic. Studenti proto často stěhují nábytek nebo sundávají věci ze stěn.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž o aktuální podmínkách absolvování SCIO testů

Zažila to i maturantka Nikola. „Sundala jsem si z pokoje úplně všechno. Fotky ze stolu, protože jsme ho měla celý polepený fotkami, některé věci tam byly i přitavené tavnou pistolí, takže jsem si nábytek i dost poničila.“

I ona test na dálku vyplnila, dostala výsledky, pak jí ale přišlo vyrozumění o tom, že je zkouška neplatná. Proti tomu se odvolala.

„Zhruba asi po čtrnácti dnech mi přišlo zamítnutí s vysvětlením, že se jednalo o svíčku na parapetu. Kdyby si pustili celý hodinový záznam, tak zjistí, že jsem se tam zaprvé vůbec nekoukla a zadruhé, že to je fakt svíčka,“ popisuje důvody k zamítnutí odvolání.

Desítky studentů se s podobnými problémy ozývají České středoškolské unii. Stěžují si také na komunikaci se společností Scio.

„Aktuálně není příliš rychlá, navíc neplatí presumpce neviny – studentovi se napřed zneplatní výsledky a pak musí prokázat, že nepodváděl. Pokud student doloží, že je nemocný nebo v izolaci, rozhodně by měl mít minimálně možnost přesunu testu do online podoby, ideálně pak možnost vrácení peněz,“ říká předseda organizace Ondřej Nováček.

Problémy s logistikou 

Mluvčí společnosti Scio Bohuslav Bohuněk potvrzuje, že pár dní před přijímací zkouškou už student nemůže změnit termín ani prezenční formu zkoušky na online test – a to ani kvůli nařízené izolaci. Zdůvodňuje to tím, že týden před samotným testem je už nutné zkoušku začít připravovat.

‚Gazdík si mě vybral, protože myslím na budoucnost.‘ Šéf společnosti Scio Šteffl odmítá střet zájmů

Číst článek

„Je rezervované místo, materiály a tak dále. U online testování navíc hlavní proces začíná přibližně týden před zkouškou, kdy se student musí zúčastnit takzvaného ‚onboardingu‘, tedy zkoušky technického spojení. Tou dobou se také všem uchazečům nastavují přístupy, infrastruktura,“ vysvětluje.

To, že formu zkoušky nejde změnit na poslední chvíli – třeba kvůli logistice – chápe i předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová. Podle ní by ale společnost Scio měla studentům nakaženým koronavirem zrušený termín nějak kompenzovat.

„Pokud si student zvolí třeba prezenční formu a má pozitivní test, tak bych pravděpodobně byla asi otevřena tomu, aby ty peníze vrátili nebo dali nějaký náhradní termín,“ upřesňuje. 

Kvůli tomu, že si studenti můžou vybrat mezi dvěma variantami zkoušky, ale Scio zatím podle Bohuňka o kompenzacích neuvažuje. Do konce školního roku se uchazeči můžou přihlásit ještě na tři termíny zkoušek. Ten, který připadá na 2. dubna, je ale zároveň tím posledním, který některé univerzity uznávají.

Tomáš Pacovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme