Sčítací komisaři jsou důkladně proškolení, tvrdí Česká pošta

Sčítací komisaři začali roznášet formuláře pro Sčítání lidu, bytů a domů. Vzhledem k již jednomu zaznamenanému případu podvodu je namístě opatrnost – komisaři se musejí prokázat speciálním průkazem s fotografií a číslem a svým občanským průkazem. Česká pošta tvrdí, že je vše přísně zabezpečeno a území České republiky plně pokryto.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začalo sčítání lidu.

Začalo sčítání lidu. | Foto: Filip Jandourek

V ojedinělých případech sčítací komisař lidem nesdělil, kdy je navštíví. „Máme informaci, že k tomu chybou České pošty došlo. V tom případě je třeba zavolat na call centrum, jehož číslo je na letáčku, nebo se spojit s Českým statistickým úřadem na linku uvedenou na internetových stránkách scitani.cz,“ říká místopředseda Českého statistického úřadu Stanislav Drápal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředseda Českého statistického úřadu Stanislav Drápal a mluvčí České pošty Marta Selicharová hovoří o sčítání lidu v odpoledních Ozvěnách dne

Když člověk nemůže být ve vypsanou dobu doma, zanechá mu komisař lísteček s avízem na další návštěvu. Pokud by mu ani tento termín nevyhovoval, zavolá na call centrum a sdělí adresu a termín, který se mu hodí.

Případy, kdy lidé neměli informaci, kdy komisař přijde, nebo kdy na něho museli čekat mnoho hodin, Česká pošta podle její mluvčí Marty Selicharové již vyřešila a komisaři roznesli opravné lístky.

„Sčítací komisaři prošli podrobným školením, testem, dostali obsáhlý manuál, složili slib mlčenlivosti, co se týká ochrany osobních údajů,“ upozorňuje.

Ve všední den by měli komisaři navštěvovat domácnosti od 16. do 20. hodiny, v sobotu a v neděli mezi 9. a 20. hodinou. „Na informačních letácích by měli uvádět dvouhodinový limit, ale pokud se jedná o velké sídliště, obrovský panelák se spoustou bytů, je větší riziko, že nezastihnou domácnost v daném intervalu a ten se protáhne,“ vysvětluje Selicharová.

Člověk, který je v zahraničí a nedokáže mu komisař předat formulář, si ho může vyzvednout po návratu na sběrném místě do 14. dubna.

Logo sčítání lidu v roce 2011 | Foto: ČSÚ

Pojistkou proti podvodníkům je podle Selicharové také lístek, který lidem dopředu avizuje jméno a číslo komisaře, který je navštíví v konkrétní dobu. Můžou si ho podle těchto údajů zkontrolovat.

„Rozhodně nemusí sčítacího komisaře pouštět dovnitř, určitě mu nemají nic platit. Pokud mají jakékoli podezření, nemusí se s ním bavit a mohou zavolat na call centrum a vše si ověřit.“

Sčítání je největším letošním projektem České pošty. Jak ujistila mluvčí Marta Selicharová, pošťáci si poradí s doručením formulářů jak ve velkých městech, tak i v odlehlých horských oblastech. Jsou na to zvyklí při doručování pošty a pokrývají celé území České republiky.

Lucie Maňourová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme