Sčítání hlasů odstartuje hned po zítřejším uzavření místností

Dnešní den vyhlásil prezident republiky prvním volebním dnem a my tedy můžeme od 14 hodin, kdy se otevřou volební místnosti, vybrat stranu nebo hnutí, které by nás mělo reprezentovat v Poslanecké sněmovně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volební místnost

volební místnost | Foto: Tomáš Adamec

Hlasy začnou sčítat okrskové volební komise hned zítra, když se zavřou volební místnosti, tedy po 14.té hodině, výpočty předávají Českému statistickému úřadu a ten je dál zpracovává.

Pavel Kuklík, který na ČSÚ zodpovídá za zpracování výsledků voleb, upozorňuje na jednu výraznou změnu oproti minulým volbách: snížil se počet preferenčních hlasů, které potřebuje kandidát, aby se posunul na přednější místo na kandidátce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak proběhne sčítání hlasů po skončení voleb popisuje reportérka Lucie Weissová

„Dříve tato hranice byla sedm procent hlasů pro kandidáta z hlasů pro stranu, nyní je to pět procent.“

Kdy průběžné výsledky

Průběžné výsledky voleb se budou postupně objevovat na webu, a to na stránkách www.volby.cz, nebo www.volbyhned.cz. Místopředseda ČSÚ Stanislav Drápal odhaduje, jak rychle by se tam údaje mohly objevovat:

„Předpokládáme, že malé okrsky s malým počtem voličů, mohou předávat zhruba půl hodiny po hlasování. Potom v následujících zhruba čtyřech, pěti hodinách předpokládáme, že přijde podstatná část výsledků z volebních okrsků. Pro nás končí tehdy, když odevzdá poslední z těch zhruba 15 000 okrsků, což podle dosavadních zkušeností by mohlo být někdy v pozdních nočních nebo brzkých ranních nedělních hodinách.“

Následuje přepočítání mandátů

Tím, ale ještě není hotovo. Pak musí statistici v tzv. skrutiniu přepočítat hlasy na mandáty. Teprve potom zveřejní Státní volební komise konečné výsledky voleb. A od tohoto data běží jedna důležitá lhůta, během níž můžou politické strany, kandidáti i voliči podat k soudu stížnost na neplatnost voleb.

Aby uspěli, je třeba splnit jednu podmínku, a tou je porušení zákona takovým způsobem, že to mohlo ovlivnit výsledky voleb. Kdy se můžeme u soudu proti volbám ohradit, vysvětluje Václav Henych ze Státní volební komise.

Kdy si případně stěžovat

„Pokud by někdo měl pocit, že k porušení zákona došlo v takovém rozsahu, že je třeba, aby se obrátil na soud, tak to musí učinit do deseti dnů od vyhlášení výsledků voleb. Připomínám, že volby končí v sobotu, v pondělí státní volební komise předloží návrh na vyhlášení voleb, který bude uveřejněn v úterý v Hospodářských novinách, to znamená od středy začíná běžet desetidenní lhůta pro každého voliče nebo politickou srtanu, politické hnutí k tomu, aby se mohli se svou žalobou obrátit na soud.“

Co říct na závěr? Byly doby v našich dějinách, kdy platila volební povinnost. Dneska máme jen volební právo, nikdo nás nenutí jít volit. Snad jen -odpovědnost za naši budoucnost.

Milan Kopp, Lucie Weissová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme