Sčítání hlasů v prezidentské volbě by neměl ohrozit ani výpadek. ČSÚ provedl test systémů

Hladkou zkoušku systému pro prezidentskou volbu má za sebou Český statistický úřad. Cílem celodenního testu bylo zjistit a opravit případné nedostatky v přenosu i zpracování hlasů. Statistici jsou prý připraveni i na extrémní situace.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český statistický úřad (ilustrační foto)

Český statistický úřad (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Celý test se skládal z několika fází. Programy pro sběr a sčítání hlasů byly na všech 428 přebíracích místech prověřeny na zkušebním příkladu, každé pracoviště zpracovávalo data z 15 až 20 okrsků. Statistici potom zkušební příklad zopakovali s již nahranými daty.

Cílem bylo vyzkoušet posílání dat v rychlém režimu a simulovat skutečný stav, ke kterému při zpracování volebních výsledků dochází. Statistici by ale měli být připraveni i na selhání důležitého pracoviště.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vrchní ředitel sekce obecné metodiky a registrů Českého statistického úřadu František Konečný přiblížil, jak probíhala zkouška systémů pro sčítání hlasů v prezidentské volbě

„Ve druhé části zkoušky, kdy nám zasílají přebírací místa data z příkladu, vypneme u nás veškeré systémy a celé je znovu zkoušíme. My vlastně simulujeme výpadek úplně celého systému a všechna zpracovatelská místa musí nainstalovat znovu programy, obnovit databáze a tak dál, takže my v podstatě simulujeme ten nejhorší stav, kdy se to zhroutí úplně celé,“ přiblížil vrchní ředitel sekce obecné metodiky a registrů Českého statistického úřadu František Konečný.

Na závěr zkoušky byla vytvořena simulace, která prověřila příjem dat a odolnost systému v případě nejvyšší zátěže, ke které může v průběhu zpracování dojít. V rámci ní se posílala data za všechny okrsky s maximem vyplněných údajů a v co nejrychlejším čase.

Zkouška dopadla podle Konečného úspěšně navzdory drobným pochybením lidského faktoru. „Dojde třeba k chybě v příkladu a přebírací místo musí opravit data a znovu nám data poslat. Je to v podstatě i určitá simulace chyb v případě, že dojde, a teď nemyslím naše chyba, ale že třeba okrsková volební komise uvede špatný údaj a musí se dodatečně opravit,“ vysvětlil.

Statistici aplikace vyzkoušeli také z venkovních serverů. Zajímalo je, jestli zvládnou zátěž dotazů od uživatelů. Data by tak měla být zájemcům poskytnuta s dostatečnou časovou rezervou.

Poslední plošná zkouška před prvním kolem přímé volby hlavy státu je naplánována na příští úterý.

„Od středy začínáme uvolňovat už ostré verze programů jak pro okrskové volební komise, tak vlastně uzavíráme registry kandidátů a už se připravujeme na skutečně reálné zpracování výsledků volby,“ dodal Konečný.

Jaroslava Malínská, Nikola Bojčev, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme