V Česku už se podle statistického úřadu sečetlo téměř dva miliony lidí. Problémy systém nehlásí

Český statistický úřad dostal ve sčítání lidu zatím přes 900 000 elektronických formulářů. On-line se sečetlo dosud asi 1,9 milionu lidí. Systém podle předsedy Českého statistického úřadu Marka Rojíčka funguje plynule bez potíží. Sčítání začalo v sobotu. Kvůli problémům musel úřad elektronické formuláře na půl dne odstavit.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sčítání 2021 je primárně připravováno jako online, vůbec poprvé v naší historii (ilustrační foto)

Sčítání 2021 je primárně připravováno jako online, vůbec poprvé v naší historii (ilustrační foto) | Zdroj: Český statistický úřad

„Dnes nejsou žádné problémy. Postupně přibývají další formuláře. V tuto chvíli jich je přes 900 tisíc. Blížíme se ke dvěma milionům sečtených,” uvedl Rojíček.

Online už se sečetl přes milion lidí. Termín pro vyplnění formuláře se posune o měsíc

Číst článek

Sčítání, které je pro 10,7 milionu obyvatel Česka povinné, potrvá do 11.května. Na vyplnění elektronických formulářů měli mít lidé původně čas dva týdny do 9. dubna. Český statistický úřad v neděli oznámil, že termín prodlužuje až do konce sčítání, tedy do 11. května.

Od 17. dubna pak bude možné vypisovat papírové formuláře. Podle plánu je měli dostat jen ti, kteří se nesečtou on-line. Obě sčítací možnosti - přes internet i do papírového tiskopisu - ale pak budou souběžně.

Podle Rojíčka statistický úřad prodloužení termínu on-line cenzu připravoval i bez víkendových potíží se systémem. Důvodem byla epidemická situace v Česku. Cílem bylo omezit kontakty.

Papírové formuláře

Statistici měli poště, která zajišťuje sčítací komisaře a doručení papírových formulářů, dodat celkový seznam nesečtených domů po vyhodnocení on-line cenzu. Po jeho prodloužení začnou pak nově předávat informace každý den. Podle Rojíčka tak budou komisaři moci „optimalizovat pochůzky”.

O případné náhradě za problémy při elektronickém sčítání začne Český statistický úřad s dodavateli jednat až po skončení celého sčítání. Poté se teprve škody vyčíslí, řekl šéf úřadu.

O sobotním startu cenzu by měl v pondělí jednat kabinet. Premiér Andrej Babiš (ANO) o víkendu řekl, že bude požadovat vysvětlení problémů. Český statistický úřad podle Rojíčka předsedovi vlády už zaslal informace o zakázce na sčítací systém i o provozu v prvních hodinách a dnech.

Rojíček kvůli víkendovým problémům po zahájení on-line sčítání svou rezignaci na místo šéfa Českého statistického úřadu nezvažuje. Podle něj k ní není zásadní důvod. „Nevidím to v této rovině... Je to velká nepříjemnost, za kterou jsme se omluvili. Problémy se stávají. Mou manažerskou odpovědností je dokončit sčítání bez problémů,” uvedl šéf Českého statistického úřadu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme