Online už se sečetl přes milion lidí. Termín pro vyplnění formuláře se posune o měsíc

Sčítání lidí v Česku pokračuje druhým dnem. Prostřednictvím elektronického sčítacího formuláře se již sečetl více než milion občanů. Spuštění provázely v sobotu problémy, systém většinu prvního dne nefungoval. Kvůli výpadku budou mít lidé na vyplnění víc času než původně plánovaných 14 dní. Statistický úřad lhůtu prodloužil až do 11. května, kdy celé sčítání končí. Sčítání lidí se konalo naposledy před deseti lety.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 16:37 28. 3. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rehabilitační pracovnice Petra Říhová a klient domova Karel Huřťák vyplňují online dotazník v Domově pro seniory Clementas v Janovicích nad Úhlavou na Klatovsku, kde 27. března 2021 personál pomáhal seniorům vyplňovat údaje do Sčítání lidu, domů a bytů 2021

Rehabilitační pracovnice Petra Říhová a klient domova Karel Huřťák vyplňují online dotazník v Domově pro seniory Clementas v Janovicích nad Úhlavou na Klatovsku, kde 27. března 2021 personál pomáhal seniorům vyplňovat údaje do Sčítání lidu, domů a bytů 2021 | Foto: Miroslav Chaloupka | Zdroj: ČTK

Technici v systému pro sčítání obyvatel provedli během víkendu změny, aby navýšili jeho kapacity. Přesto může při extrémně vysokém vytížení docházet k delším odezvám aplikace, varovala mluvčí projektu Jolana Voldánová.

Sčítání obyvatel už běží normálně. ‚Robot při testování nedokázal nasimulovat lidi,‘ řekl šéf statistiků

Číst článek

„Ve chvíli, kdy sčítací formulář vyplňuje najednou více než 150 tisíc osob, jsou zájemci o sčítání na tuto skutečnost upozorněni. V takových případech jim je doporučeno zkusit se přihlásit později, až se fronta uživatelů uvolní,“ upřesnila.

Sčítání začalo oficiálně o půlnoci z pátku na sobotu, po pár hodinách ale mělo výpadek kvůli chybě v takzvaném našeptávači adres, což způsobilo přetížení systémů. Český statistický úřad proto v sobotu po 08.00 systém pozastavil a opět ho spustil po 17.00.

Nyní je problém vyřešen, uživatel musí zadat do políčka delší řetězec znaků, aby se mu výběr zobrazil. Úřad také požádal provozovatele o navýšení výkonu databází.

Prodloužení sčítání

Online sčítání lidu mělo podle původních plánů skončit 9. dubna. Předseda statistického úřadu Marek Rojíček v neděli České televizi řekl, že že kvůli výpadku bude termín prodloužen o víc než jeden den.

Nakonec se úřad rozhodl prodloužit lhůtu pro online sčítání až do 11. května, tedy do dne, kdy celé sčítání - ať už online nebo pomocí papírových formulářů - končí. Pokud se totiž někdo nemůže nebo nechce sečíst online, může od 17. dubna do 11. května vyplnit listinný sčítací formulář. 

„Prodloužení elektronického sčítání reaguje na přechodnou nedostupnost systému během prvního dne. Cílem je mimo jiné rozložit zátěž na aplikaci do delšího časového úseku. Lidé se tak navíc v současné epidemické situaci budou moci sečíst bezkontaktně online po celou dobu sčítání, tedy i v době distribuce listinných formulářů sčítacími komisaři,“ vysvětlil Rojíček.

Formulář pro sčítání je nyní možné vyplňovat na webu, nebo v mobilní aplikaci Sčítání21. Ti, kteří se nesečtou online, budou vypisovat papírové tiskopisy. Dostanou je na většině pošt nebo od sčítacích komisařů.

Výpadek systému

Nefunkční elektronické sčítání lidu je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) odpovědností šéfa statistického úřadu Marka Rojíčka. Sobotní výpadek by měl předseda úřadu v pondělí vysvětlovat také na zasedání vlády. Podle Rojíčka byl ale výpadek vinou dodavatele.

PŘEHLEDNĚ: Začíná celostátní sčítání lidu. Kde a kdy ho můžete vyplnit a na co se statistici ptají?

Číst článek

Firma OKsystem, která je dodavatelem některých komponent celého systému, mimo jiné právě modulu pro vyplňování adres, v prohlášení uvedla, že celý systém byl opakovaně v předstihu důkladně otestován, a to včetně řady zátěžových testů.

Server Lupa.cz s odkazem na registr smluv organizace Hlídač Státu na twitteru uvedl, že aplikaci pro sčítání dodal OKsystem za 22,76 milionu korun. Podle Rojíčka má dodavatel ve smlouvě sankci 20 tisíc korun bez DPH za každých 15 minut nedostupnosti systému.

Sčítání se koná každých deset let. V Česku je povinné pro všechny obyvatele. Týká se i cizinců. Údaje musí odeslat také Češi, kteří žijí v zahraničí, ale mají v Česku trvalý pobyt.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme