Elektronické sčítání lidu se i po výpadku potýká s problémy. Vyplněné formuláře nejdou odeslat

Český statistický úřad oznámil, že v sobotu po 17. hodině obnovil elektronické sčítání lidu. Systém má však stále kvůli přetížení problémy. Úřad na twitteru uvedl, že na webu je v jednu chvíli přes 170 tisíc uživatelů, což systém zahltilo. Vyzval proto občany, aby sčítání provedli později. Systém zkolaboval pár hodin po půlnočním spuštění, a to kvůli chybě v modulu pro vyplňování adres.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 19:02 27. 3. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektronické sčítání lidu.

Elektronické sčítání lidu po sobotní 17. hodině opět funguje. | Zdroj: Český statistický úřad

I po obnovení provozu po 18.00 zůstávají v systému problémy. Například při odesílání vyplněného dotazníku oznámil, že služba je dočasně nedostupná. Následně nebylo možné se ani přihlásit přes datovou schránku.

Do služby se během dne nebylo možné přihlásit ani jedním z možných způsobů. Do elektronického formuláře by se lidé měli přihlásit číslem občanského průkazu či pasu, přes bankovní nebo elektronickou identitu či přes datovou schránku.

Po 17. hodině úřad aplikaci opět zprovoznil, odeslání formuláře však stále doprovází problémy.

Systém je v současnosti velmi vytížen, doporučujeme sečíst se později. Zájem o sčítání online je v tuto chvíli enormní (přibližně 170 tis. lidí najednou). Omlouváme se za případná zdržení a děkujeme za trpělivost.

18:51 – 27. 03. 2021

3 18

Pár tisíc úspěšných

Sčítání začalo oficiálně o půlnoci v noci na sobotu. Během dvou týdnů by měli lidé zadat údaje o bydlení, domácnosti či vzdělání odeslat elektronicky.

PŘEHLEDNĚ: Začíná celostátní sčítání lidu. Kde a kdy ho můžete vyplnit a na co se statistici ptají?

Číst článek

„Po půlnoci byl systém zprovozněn, nebyly tam žádné problémy. Několik tisíc formulářů bylo občany vyplněno a úspěšně odesláno. Kolem šesté hodiny jsme začali zaznamenávat problémy, které nabíhaly postupně,“ řekl ráno Radiožurnálu předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček.

„Ti, co vyplňovali formuláře, tak ho ještě úspěšně odeslali, ale dalším už se nedařilo se přihlásit. Poté jsme preventivně formulář odstavili a uzavřeli,“ přiblížil.

Na odpolední tiskové konferenci pak vyloučil, že by problémem byl kybernetický útok, což potvrdil i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). „Pravděpodobnou příčinou byla závada v modulu pro vyplnění adres, kde je našeptávač, kde můžete najít adresu,“ řekl Rojíček s tím, že tato závada nebyla při testování odhalena.

AKTUALIZACE: Elektronický sčítací formulář je dočasně nedostupný kvůli enormnímu zatížení systému. Kvůli předchozí nedostupnosti je od dnešních 8:15 hodin pozastaven.

08:56 – 27. 03. 2021

4 26

‚Souhra několika záležitostí‘

V době výpadku byly v systému přítomny tisíce lidí, což podle Rojíčka problém nebyl. Ten se nacházel přímo ve zmiňovaném modulu.

Podle Cimla, ředitele společnosti OKsystem, která je jedním z dodavatelů, je výpadek souhrou několika záležitostí dohromady. “Týmy všech dodavatelů, včetně nás, udělaly nějaká opatření a systém se testuje, aby se mohl co nejdříve znovu nasadit,“ řekl Radiožurnálu.

Online sčítání lidu postihl během prvního dne výpadek kvůli chybě v modulu adres. | Zdroj: Repro iROZHLAS

„K nějakým problémům tam došlo a analýza bude určitě nějakou chvíli trvat, protože nikdo neanalyzoval, kde nastala chyba. Teď byla veškerá síla napnuta k tomu, aby se systém co nejdříve spustil,“ dodal.

Český statistický úřad nyní podle svého šéfa řeší, že by termín online sčítání mohl být prodloužen.

Šéf statistického úřadu: Pokud lidé sčítání vyplňovali a systém spadl, budou muset začít od začátku

Číst článek

„Nefunkční online formulář pro sčítání lidu je odpovědností ředitele Českého statistického úřadu. Vyzval jsem ho, aby informoval v médiích občany a aby nám v pondělí na jednání vlády okolnosti objasnil,“ reagoval na problémy předseda vlády Andrej Babiš (ANO).

Sčítání lidu

Formulář by mělo být možné vyplnit na webu, nebo v mobilní aplikaci Sčítání21. Ti, kteří se nesečtou online, budou pak od 17. dubna do 11. května vypisovat papírové tiskopisy. Dostanou je na většině pošt, nebo od sčítacích komisařů.

Sčítání se koná každých deset let. V České republice je povinné pro všechny obyvatele. Týká se i cizinců. Údaje musí odeslat také Češi, kteří žijí v zahraničí, ale mají v Česku trvalý pobyt.

Krása sčítání je v plošnosti. Ale už se nemusíme všech a na všechno ptát, říká statistik Fischer

Číst článek

Lidé by při vyplňování dotazníků měli moci zapsat údaje i za další členy domácnosti a jiné blízké. Údaje o bytu se zapisují za celou domácnost. Dotazy se týkají výměry, počtu místností či patra. Statistici zjišťují, zda má bydlení plynovou přípojku či kuchyň, nebo kuchyňský kout.

V části o osobách se zadává obvyklé bydliště i bydliště po narození, zaměstnání, škola či dojíždění. Právě práci a vzdělávání ovlivnila nařízená omezení kvůli epidemii. Podle Českého statistického úřadu by se do kolonek měl zapsat obvyklý stav, ne dočasné změny kvůli nynější uzávěře země. Formulář obsahuje také dotaz na víru a národnost, odpověď není povinná.

Elektronický dotazník je vedle češtiny i v angličtině, němčině, polštině, ruštině, romštině, ukrajinštině a vietnamštině. Papírové tiskopisy jsou jen v češtině, je k nim ale možné dostat překlad. Dotazy v češtině, angličtině a ruštině zodpoví pracovníci na linkách 840 30 40 50 a 253 253 683. K dispozici je i chatbot či chat s operátorem.

Petr Král, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme