Sčítání lidu přineslo i stálá příjmení

Ode dneška začínají sčítací komisaři navštěvovat domácnosti a roznášet formuláře. Jak a proč se sčítalo už v dávných dobách? O sčítání lidu se píše dokonce už v bibli.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český statistický úřad

Český statistický úřad | Foto: Tomáš Adamec

V evangeliu svatého Lukáše se říká, že římský císař Augustus nařídil popsat celý svět. Ale sčítalo se, jak říká místopředseda Českého statistického úřadu Stanislav Drápal, už dávno před tím:

Přehrát

00:00 / 00:00

Za historií sčítání lidu se ohlédla Lucie Weissová

„Podle dochovaných pramenů je zřejmé, že před téměř 4000 lety se sčítalo ve starém Babylonu, mezi egyptskými pyramidami, ve starověkém Římě i ve středověku, novověku a současné době. Tak, jak vznikala organizovaná společnost, potřebovali vládce alespoň dvě informace: komu a kolik daní lze uložit a kolik mužů lze získat do armády.“

Samozřejmě, že dřívější sčítání naráželo na jednu překážku, a tou byla negramotnost. Proto se nerozdávaly dotazníky, tak jako dnes. Na území našeho státu až do 18. století sčítali vlastníci panství a církev, v 19. století pak státní úředníci.

Očíslování domů a stálá příjmení

Sčítání lidu vděčíme za mnohé. Například Marie Terezie nechala očíslovat domy, aby se mohly spočítat - do té doby se používala jen domovní znamení. Ta samá panovnice v roce 1770 kvůli sčítání lidu zavedla stálá příjmení.

Od roku 1880 se v dotaznících vyplňovala i tzv. obcovací řeč. Podle ní se vytvořila první mapa etnického rozložení obyvatel v Rakousko-Uhersku.

„V Českých Budějovicích tehdejší majitelé měšťanského pivovaru naléhali na své české zaměstnance, aby jako obcovací řeč uváděli němčinu. Protože byli velmi nespokojení, doporučili, když se jim to nelíbí, aby si založili svůj pivovar. A tím roku 1894 začalo upisování akcií nového pivovaru, budějovického Budvaru. A tak sčítání lidu vděčíme nejen za očíslované domy, stabilitu příjmení i za světoznámý pivovar,“ poznamenal Drápal.

Statistika tak rozhodně není žádná nuda a Stanislav Drápal zná hodně dalších zajímavých informací. Už teď vám můžeme slíbit, že 24. března, těsně před rozhodným okamžikem pro sčítání lidu bude hostem Radiožurnálu a bude odpovídat na vaše otázky. Posílat je můžete už teď na adresu scitani@rozhlas.cz.

Milan Kopp, Lucie Weissová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme