Sčítání lidu zaznamenalo první podvod. Falešnou komisařku v Plzni

Policie již šetří případ prvního podvodného jednání, kterým mladá žena v Plzni zneužila sčítání lidu. Pod záminkou podpisu formuláře se vloudila do bytu dvaadevadesátiletého muže, kterého následně okradla o finanční hotovost. Lidé nemají povinnost pouštět komisaře do bytu nebo jim dokonce platit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začalo sčítání lidu. | Foto: Filip Jandourek

Žena ve věku kolem pětadvaceti let předložila důchodci falešný formulář. Václava Hrušku požádala, aby formulář podepsal, a zároveň žádala poplatek.

„Chtěla po mně nějakou korunu a já jsem odešel za dveře. Když jsem se vrátil, byla pryč,“ říká důchodce.

Falešná komisařka využila nepozornosti Václava Hrušky a ze stolu mu ukradla peněženku, ve které měl rovných třináct tisíc korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor David Havlena zpovídal důchodce okradeného falešnou sčítací komisařkou

Podvodnice předběhla skutečné sčítací komisařky, které důchodce navštívily ještě ten den vpodvečer. „V osmnáct hodin mi to přinesly dvě holky a říkaly mi: ‚Nikoho sem nepouštějte.‘ Dotazník mi přinesou osmnáctého,“ vypráví Václav Hruška.

„Ano, tu informaci jsme už obdrželi, předali jsme jí policii k šetření,“ potvrdil Českému rozhlasu místopředseda Českého statistického úřadu Stanislav Drápal.

Zároveň zdůraznil, že občan nepotřebuje komisaře vpouštět do bytu. „Může s ním všechny věci řešit přes dveře, přes okno,“ uvedl a připomněl, že komisař musí mít průkazku s fotografií, jménem a číslem, kterou předkládá společně se svým občanským průkazem.

Občanům se všeobecně doporučuje, aby byli v kontaktu se sčítacími komisaři obezřetní a jejich totožnost si skutečně ověřovali. K ověření totožnosti komisaře je možné použít i bezplatnou informační linku 800 879 702.

Lucie Maňourová, David Havlena, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme