V bytové nouzi se nachází nejméně 270 tisíc lidí, uvádí průzkum. Vláda připravuje zákon o podpoře v bydlení

Na ulici, v ubytovnách, azylových domech nebo také v extrémně přelidněných bytech či v bydlení bez vody a s rozšířenou plísní. Tak žije nejméně 270 tisíc lidí, kteří se nacházejí v bytové nouzi. Vyplývá to ze sčítání, které si nechalo vypracovat ministerstvo práce a sociálních věcí.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pracovníci organizace Naděje vydávající lidem teplé jídlo

Pracovníci organizace Naděje vydávající lidem teplé jídlo | Foto: Iva Vokurková | Zdroj: Český rozhlas

V pražských Hlubočepích pod Barrandovským mostem charitativní organizace Naděje provozuje výdejnu teplého jídla pro lidi bez domova.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Ivy Vokurkové ohledně Sčítání osob v bytové nouzi:

„Vařej výborně,“ říká jeden z klientů. V sáčku dostal navíc ještě paštiku a jogurt. V noci chodí spát na Vidouli do stanu. „To se stalo tak, že táta mě v osmnácti letech odhlásil z trvalého bydliště,“ popisuje muž bez domova, kterému je dnes pětačtyřicet let.

„V azylovém domě bydlím ještě ani ne měsíc. Od jara jsem byl na ulici, venku pod stanem…“ říká další muž bez domova, který si přišel do výdejny pro jídlo. Momentálně bydlí v azylovém domě, kde má podle vlastních slov v plánu vydržet dlouho. „Mám k tomu i dobré předpoklady – už skoro měsíc nepiju,“ dodává muž a bere si od organizace Naděje také kapesníky.

12 tisíc lidí bez domova

Lidí bez domova, kteří žijí na ulici nebo přespávají v noclehárnách, je podle zprávy ze Sčítání osob v bytové nouzi kolem dvanácti tisíc. Sčítání provedla letos na jaře organizace SocioFaktor pro ministerstvo práce a sociálních věcí.

České nájmy se za rok zvedly o více než čtvrtinu. Příčinou je zájem, na jeden byt průměrně čeká 30 lidí

Číst článek

„Celkově jde říct, že osob v bytové nouzi se oproti předchozím obdobím výrazně nezměnil. Výrazně nestoupl ani počet lidí bez střechy nad hlavou. Data ale byla sbírána na jaře tohoto roku, a nereflektují tedy zatím plně aktuální dopady energetické krize,“ říká mluvčí ministerstva Eva Davidová.

Podle Daniela Svobody, ředitele pražské pobočky organizace Naděje, která se stará o lidi bez domova, se dopad krize naplno projeví až příští rok. Už teď jim ale klientů přibývá rychleji než loni.

„Počítáme, že máme měsíčně nových lidí bez domova asi šedesát. Přicházejí lidé, kteří v minulosti nechodili, protože bydleli na ubytovnách nebo ve sdíleném či nájemním bydlení, a teď už nemají finanční prostředky, ze kterých by takové bydlení uhradili. Ceny ubytoven se totiž také zvedají. Lidé odtud zatím přicházejí v jednotkách, ale pokud bude krize trvat, očekáváme, že v příštím roce bude nárůst těchto typů klientů vyšší,“ říká Svoboda.

Přelidněné byty

Některé noclehárny a azylové domy přitom už teď hlásí plnou kapacitu. V azylových domech podle sčítání žije skoro šest tisíc lidí. Dalších dvanáct a půl tisíce jich je v zařízeních typu ubytovna. V nich od posledního sčítání před třemi lety přibylo seniorů, rodin naopak výrazně ubylo. Podle analytika z iniciativy Za bydlení Jana Klusáčka nejspíš skončily v přelidněných bytech.

Sprcha jednou týdně a topení na 18 stupňů. Šetřit musí i organizace na pomoc lidem bez domova

Číst článek

„Ve stavu extrémního přelidnění, kde je míň než osm metrů čtverečních na osobu, se nachází asi osm tisíc bytů a žije v nich sedmnáct tisíc dětí. Myslím, že to jsou přesně ty rodiny, které byly vytlačené z ubytoven,“ odhaduje Klusáček.

Podle ministerstva práce a sociálních věcí by měl lidem v bytové nouzi pomoci zákon o podpoře v bydlení. Spolupracuje na něm s ministerstvem pro místní rozvoj. Podle jeho mluvčí Veroniky Hešíkové zákon počítá například s jednorázovou finanční pomocí na udržení stávajícího bydlení.

„Pro lidi, kteří se již dostali do bytové nouze a jsou v prioritní skupině  - například ohrožené děti nebo oběti domácího násilí – zákon nabídne jednodušší cestu k bytům se státní garancí. Garance jsou určené jak pro soukromé pronajímatele, tak pro obce, aby měly větší motivaci nabízet své obecní byty ohroženým lidem,“ uvádí Hešíková.

Zákon o podpoře v bydlení by měla vláda projednat v druhé polovině příštího roku.

Iva Vokurková, hav Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme