Sdružení Arnika podporuje recyklování odpadů

České radnice nejčastěji likvidují komunální odpad odvozem do spalovny. A to i přesto, že se tak nespálí celý. Z tuny odpadu zbude třetina toxických popílků a popela. Sdružení Arnika dnes představí celostátní kampaň nazvané Nespaluj, recykluj!.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kontejner na šatstvo

Kontejner na šatstvo | Foto: Honza Ptáček

Nevýhodou spalování odpadů je dle ekologů ztráta cenných druhotných surovin. Občané nejsou motivováni pro recyklaci a pro domácí kompostování, říkají.

„Takže ta spalovna je takový sink, kde končí velké množství odpadů, i když je tam potenciální možnost ty odpady dále recyklovat a suroviny dále používat,“ vysvětluje Matěj Man ze sdružení Arnika.

Přehrát

00:00 / 00:00

Matěj Man ze sdružení Arnika představuje kampaň Nespaluj, recykluj.mp3

Spalovny poskytují elektrickou energii nebo teplo. Vyprodukované spaliny se následně vyčistí a odpadní plyn se zbaví toxických látek. „Takové látky ale musí někde skončit. Ony nezmizí,“ reaguje Man.

Podle něj zbude po spalování filtrační koláč, kterému se říká popílek. „Tam jsou zakoncentrované toxické látky, které odpad obsahoval. Dokonce, při spalování, některé toxické látky vznikají,“ varuje ekolog.

Pro recyklaci odpadu je nutné do takového procesu vložit energii, abychom z něj opět získali výrobky. Podle slov členů Arniky je to v případě recyklace daleko energeticky výhodnější a pro životní prostředí přijatelnější.

Kampaň cílí na nedostatečně informované občany

Kampaň cílí v první fázi hlavně na regionální politiky a občany, kteří o problematice spaloven moc nevědí, nebo mají informace kusé.

„My chceme informovat občany, že ty spalovny nejsou zas tak svaté. Chceme politikům nabídnout jiné varianty a jiná řešení, jak se dá s odpadem zacházet, než jej ukládat nebo spalovat ve spalovnách,“ představuje kampaň Arniky Matěj Man.

Arnika, dle vlastních slov, apeluje na občany, kteří mají velkou sílu a moc ovlivňovat věci na regionální i národní úrovni.

Češi se za třídění plastů nemusí stydět

Podle agentury CENIA patříme v třídění plastů na špičku v rámci evropských zemí. Existuje druhotný odbyt na druhotné suroviny.

„Například, některé obce na Vysočině třídí odpad daleko intenzivněji než je průměr a ty druhotné suroviny prodávají a mají z toho poměrně slušný zisk,“ popisuje odbyt druhotných surovin Matěj Man.

Zhruba třetina lidí však v České republice odpad netřídí s argumentem, že se stejně i tříděný odpad smíchá s klasickým a vše se zpracuje hromadně. Matěj Man to však odmítá.

„Organizace, které se zabývají tříděním odpadů a jeho separací, by byly samy proti sobě, pokud by to dělaly. Přicházely by o velké zisky. Myslím, si že to není vhodný argument,“ komentuje Matěj Man ze sdružení Arnika

Jakub Viliš, Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme