Sdružení českých taxikářů bude protestovat, v pondělí pomalou jízdou zablokuje cestu na letiště

V pondělí druhého října zablokují někteří pražští taxikáři Letiště Václava Havla. Pokračují tak v protestech proti firmě Uber a dalším podobným společnostem, které obviňují z nekalé konkurence. Taxikáři své plány odtajnili v prohlášení, které uniklo na internet.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražští taxikáři blokují magistrálu, kvůli cenám i 'nelegální konkurenci'

Pražští taxikáři blokují magistrálu, kvůli cenám i 'nelegální konkurenci' | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Části taxikářů, kteří se hlásí pod Sdružení českých taxikářů, vadí hlavně to, že pro každou skupinu platí jiná pravidla. Vozy taxi mají podle plánu v pondělí od 10 hodin popojíždět rychlostí 15 km/h na Evropskou třídu a potom zpátky směrem k Letišti Václava Havla. Jízda by měla vést přes Lipskou ulici směrem na letiště, kolem hotelu Mariot zpět na Lipskou. Protest by měl začít v pondělí v 10.00. Kromě pražských řidičů se očekává i účast taxikářů z dalších měst.

Pohodlná služba i nepřítel taxikářů. Co je to Uber a proč by kvůli němu někdo chtěl blokovat Prahu?

Číst článek

„Je to krajní řešení, nikoho to nebaví,“ komentuje pro Radiožurnál plánovanou blokádu Kamil Bednář ze Sdružení českých taxikářů.

Zprávu o plánované stávce pro server iROZHLAS.cz potvrdil i další zástupce sdružení Petr Polišenský.

„Jsme nuceni sáhnout po tomto řešení, neboť nás všechny v Praze neustále okrádají o naši práci nelegální přepravci využívající aplikaci Uber, Taxify… Státní orgán i přes nesčetné urgence, prosby, nátlak, upozorňování, neučinil jediný krok k nápravě situace, pouze nečinně přihlíží každodennímu porušování zákonů a vyhlášky v Praze,“ stojí v prohlášení, které na svém twitterovém účtu jako první sdílel reportér Janek Rubeš.

Taxikáři se k protestní akci nepřipojují plošně. „Asociace koncesionářů v taxislužbě se nepřipojuje k pondělní akci Sdružení českých taxikářů, protože forma, kterou zvolili, se nám nezdá šťastná,“ uvedla pro iROZHLAS.cz mluvčí Venclová s dodatkem, že asociace sdružuje řádově stovky taxikářů, ale nemůže zaručit, že se jednotlivci k pondělní akci nepřidají.

Desítky taxikářů už v průběhu září několikrát letiště obsadily. Vadí jim, že pro řidiče Uberu neplatí stejné podmínky jako pro ně: jezdí bez taxikářské koncese, nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby a nemají taxametry. Často také nemají vozidla označená názvem provozovatele a svítilnou s nápisem.

Jsme připraveni bránit s policií Prahu, říká o protestu taxikářů primátorka

Číst článek

Několikrát také vyzvali pražskou primátorku Adrianu Krnáčovou, aby proti společnosti Uber zakročila. Ta ale jasně dala najevo, že se od taxikářů nenechá vydírat a bude Prahu bránit i s pomocí policie. Už dříve se vyjádřila, že podobné blokády považuje za vyhrožování celému městu a braní si za rukojmí obyvatele Prahy. To vůbec nemá žádný smysl blokovat Prahu tímto způsobem," uvádí primátorka. 

Policisté jsou podle mluvčího Tomáše Hulana na protest připraveni. O konkrétních postupech ale nechtějí mluvit. Pokud by k němu došlo, tak se naše postupy budou odvíjet od konkrétní situace."

Magistrát zvýší kontroly

Spory mezi taxikáři a společností Uber se bude příští čtvrtek zabývat expertní skupina. Ta má připravit návrh možných řešení. Pražský magistrát chce nezávazně na prohlášení taxikářů razantně zvýšit kontroly. Využije tak novely zákona, která umožňuje přísněji postihovat nepoctivé taxikáře. Novela ale vstoupí v platnost až ve středu 4. října.

„Už mi dochází trpělivost s neustálým vyhrožováním blokádami. Takže, jakmile budeme mít od 4. října nové, zásadní možnosti, se kterými můžeme proti nepoctivým taxikářům postupovat, chci je v maximální míře využít. Domnívám se, že by mělo platit padni komu padni,“ říká primátorka Adriana Krnáčová.

Uber nám bere přes 50 procent zakázek a Praha je podporuje, stěžuje si šéf sdružení taxikářů

Číst článek

Zvýšení počtu kontrol proběhne plošně, magistrát se ale výrazně zaměří především na Pařížskou ulici, Hlavní nádraží a další nechvalně známá místa. Kontroly by se navíc měly týkat jak řidičů klasických služeb, tak těch, kteří jezdí pro některou z nových platforem.

Služba Uber je alternativou taxi. Lidé si přes aplikaci v mobilním telefonu mohou zavolat řidiče, který je odveze na požadovanou adresu. Klient pak zaplatí za čas strávený na cestě a ujeté kilometry. Řidiči společnosti jezdí buď pro společnost, nebo jako živnostníci. Vydělávají si jízdou ve vlastním autě.

Společnost Uber v první polovině letošního roku v hlavním městě přepravila o 340 procent více lidí než ve stejném období loni, konkrétní počet uskutečněných jízd nechce sdělit. Uber v Česku působí tři roky, nyní ale pouze v Praze. Původně fungoval i v Brně, kvůli soudům však přerušil činnost. Spory má firma i s pražským magistrátem, podle něhož řidiči Uberu porušují zákon.

jra, Marie Veselá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme