Sdružení Helppes pořádá mezinárodní závody vodících a asistenčních psů

Už posedmé hostí areál občanského sdružení Helppes v pražském Motole Mistrovství České republiky ve výkonu vodících psů. Vedle těchto pomocníků nevidomých lidí tu budou mít svůj závod i asistenční psi. Pořadatelům se podařilo uspořádat už 2. ročník ojedinělé soutěže asistenčních psů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Labradorský retrívr | Foto: Martin Smrček

V kategorii asistenčních psů je přihlášeno 9 psů se svými majiteli. „Každý z majitelů má trochu jiné postižení, dva z nich jsou dětští klienti, kteří používají pejsky. Je to docela těžké připravit, protože u těch vodících pejsků se připraví dráha, která je společná pro všechny, ale tady je ten pejsek každému přesně na míru. Mají ale společné cviky jako podávání předmětů ze všech možných materiálů, přinášení a odnášení další osobě,“ říká jedna z organizátorek Zuzana Doušová.

Hendikepovaným lidem pomáhají nejvíce retrieveři pro svoji velkou adaptabilitu.

vodíci pes při ukázce práce | Foto: Jan Profous

„Jejich snadná cvičitelnost spočívá v tom, že jsou žraví, takže to je i trochu nevýhoda, že je každý odvede na vařený nudli. Jsou to psi věrní jen misce žrádla, ale velmi dobře snášejí to, že je někdo vychovává, někdo je cvičí, střídají se trenéři a ve finále jdou ke klientovi, takže jim změna nedělá problém, proto se nejvíce využívají,“ dodává Doušová.

Eva Rajlichová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme