Sdružení K213 zahájilo blokádu Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí

Členové sdružení K213 zahájili dnes ráno blokádu Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí v Brně. Chtějí tak advokátce Lence Pavlové zabránit, aby se ujala funkce ředitelky úřadu. Členové sdružení jsou připraveni demonstrovat do té doby, dokud protest neukončí policie nebo je nevyslechne ministr práce a sociálních věcí. Lenka Pavlová zatím do úřadu nedorazila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas a Lenka Pavlová | Zdroj: ČTK

Poklidná blokáda začala v 7 hodin ráno. Hlavní vchod do budovy úřadu obsadilo zhruba osm členů sdružení s transparenty. Další blokují vedlejší vchod. "Chytneme se za ruce a zablokujeme jí vchod," prohlásil jeden z nespokojených otců, Jiří Fiala.

Organizace K213 má asi 480 členů. Jedná se především o otce, kterým nebyl po rozvodech umožněn styk s dětmi. Tvrdí, že se Pavlová dostala na post ředitelky úřadu neprůhledným způsobem, a požadují vysvětlení, jak konkurz vyhrála. Sdružení vadí, že Lenka Pavlová je příliš spojená s feministickými spolky a bojí se toho, že by spravedlivě nehájila zájmy otců.

Jejich odpor má ale i osobní rovinu, někteří z protestujících se s Lenkou Pavlovou znají z právních kauz, kdy obhajovala jejich bývalé manželky. "Mám s ní zhruba tříleté zkušenosti a vím, že vždy vystupovala proti právům dětí na oba rodiče," vysvětluje Jiří Fiala.

Proti jejímu jmenování protestovali členové sdružení už před budovou ministerstva práce a sociálních věcí, kde tvrdili, že Pavlová je exponentkou militantního feminismu a nebude tedy chránit zájmy dětí v zájmu obou rodičů.

Pražská advokátka Lenka Pavlová má zkušenosti s rodinným i mezinárodním právem, zastupovala například Natálii Barao, která se přela o své dítě s bývalým portugalským manželem.

Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí se stal v posledním roce několikrát terčem kritiky, když vyšlo najevo, že nepomáhá rodičům, kteří se ocitnou v nepříjemné situaci poté, co jim bývalý partner odveze dítě do zahraničí. Nová ředitelka má v plánu úřad víc otevřít, tzn. i rozšířit úřední hodiny. Jednotlivé případy pak mají posuzovat komise odborníků.

Takzvané mezinárodní únosy ale tvoří asi jen pět procent spisů úřadu, který se stará také o vymáhání výživného a mezinárodní adopce.

Lenka Šumová, Michal Záboj, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme