Sdružení nájemníků odmítá návrh zákona o družstvech

Sdružení nájemníků je znepokojeno návrhem zákona o družstvech, který má zanedlouho projednat Poslanecká sněmovna. Podle jeho předsedy a poslance za sociální demokracii Stanislava Křečka by zákon byl podkladem pro vytunelování bytových družstev. Za hlavní riziko návrhu označil změnu definice bytového družstva způsobem umožňujícím, aby kterékoli družstvo přestalo být družstvem bytovým, i když bytové domy a byty spravovalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

panelák | Foto: Jan Rosenauer

"Další věcí je, že umožňuje další vklady i nečlenům družstva. I ti se budou moci účastnit schůzí a hlasovat. Tedy i nečlen družstva, tím, že si koupí jeho podíly ho může snadno ovládnout" domnívá se Stanislav Křeček. Sdružení nájemníků vidí v návrhu hrubé porušení základních principů družstevnictví a podle Křečka nemá ve Sněmovně velké šance na přijetí.

Přehrát

00:00 / 00:00

S.Křeček odmítá návrh zákona o bytových družstvech

V poradnách sdružení se prý již množí stížnosti na vedení bytových družstev. "Jsou samozřejmě bytová družstva, která pracují dobře, ale máme taky celou řadu členů i klientů našich poraden, kteří si velmi stěžují na poměry ve svých bytových družstvech a nemohou se dovolat svých práv. Některá družstva hospodaří způsobem, který nás velmi znepokojuje," říká Stanislav Křeček.

Předseda Svazu českých a moravských bytových družstev Ivan Přikryl ale tvrdí, že jejich ekonomická situace je dobrá. Vlna krachů v tomto sektoru podle něj nehrozí. Připomněl, že v České republice je přes pět tisíc bytových družstev, která spravují téměř 800 tisíc bytů. Od roku 1990 byla do likvidace uvedena jen čtyři .

"Nevidím důvod, aby buď politici, nebo například představitel společnosti realitních kanceláří prohlašoval, že družstva jsou v situaci, kdy bude řetězově následovat reakce jejich krachů, kdy majetek jejich družstva je ohrožen," domnívá se Přikryl s tím, že k tomu nejsou ani ekonomické, ani právní, ani jiné důvody. "Proti tomu se nedá než ostře protestovat," dodal.

Svůj názor k tématu nájemného můžete vyjádřit i v dnešní anketní otázce iŽurnálu.

Milan Kopp, Pavla Dluhoschová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme