Sdružení Naši politici upozorňuje v rámci kauzy Rath na osoby rozdělující evropské dotace

V příštích dnech se uvidí, jak daleko sahá korupční síť kolem poslance a středočeského hejtmana Davida Ratha. Sdružení Naši politici teď vytvořilo seznam podrobných profilů lidí spojených s rozdělováním dotací z Evropské unie ve Středočeském kraji a aktuální korupční kauzou pod názvem Případ Rath: Lidé, o kterých možná uslyšíte.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Středočeský krajský úřad | Foto: Pavel Pavlas

Seznam obsahuje zatím jen jediné jméno, které figuruje i mezi zatčenými. Jedná se o ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou. Zbylé osoby jsou politici a vysocí manažeři řídící krajské nemocnice a rozdělování evropských dotací.

„To znamená, že jsou to lidé, u kterých se potkává pravomoc o tom, komu a v jaké výši budou přiděleny evropské dotace, a zároveň jsou to lidé, kteří mají za úkol spravovat správní chod a řídit de facto i investice v těchto krajských nemocnicích,“ říká analytik sdružení Naši politici Jiří Fiala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytik sdružení Naši politici Jiří Fiala představuje seznam osob spojených s rozdělováním dotací z Evropské unie ve Středočeském kraji

Sdružení podle něj nicméně netvrdí, že lidé na seznamu jsou přímo spojeni s Rathovou kauzou. Naznačuje ale, že pokud dobře vykonávali svou práci, museli o korupci vědět, a pokud o ní nevěděli, tak svou práci dobře nevykonávali.

„Pokud tito lidé zároveň zasedali ve výboru regionálního operačního programu, to znamená, že museli hlasovat a rozhodovat o tom, zda tyto dotace budou uděleny a zda byly uděleny správně v souladu se zákonem a zda jsou přiměřené a vedené s péčí řádného hospodáře, tím pádem měli na tyto záležitosti dohlížet a měli na ně dohlížet tím spíše, že část z nich zároveň seděla třeba v těch krajských nemocnicích, u kterých jsou tyto zakázky v tuto chvíli zpochybňovány,“ myslí si Fiala.

Sdružení na svých internetových stránkách nabízí podle jeho slov poměrně unikátní profily osob, které čerpají informace z otevřených zdrojů, poskládaných nezávislým týmem. Lidé se tak mohou dozvědět například o profesním zázemí politiků, manažerů politiky nebo lobbistů, o jejich stranické příslušnosti a také o tom, jaké funkce v současnosti zastávají a v jakých institucích či firmách mají majetkovou účast, vyjmenovává Fiala.

Rath podle svého náměstka složil mandát zastupitele, a tím i hejtmana

Číst článek

„Jsou to informace, které jsou získávány vesměs z otevřených informačních zdrojů, nicméně ty informace jsou velmi atomizované. A my se snažíme nabídnout veřejnosti seriózně pojatý informační zdroj, který vlastně nahrazuje to, aby každý člověk, pokud ty informace chce získat, musel strávit hodiny a hodiny, v některých případech i dny, u internetu, případně dopisováním si s těmi institucemi, aby se k těmto informacím dobral,“ vysvětluje.

Seznam se prý dále doplňuje a rozšiřuje. Fiala ale dodává, že profily osob vyjmenovaných v souvislosti s činností Davida Ratha mělo sdružení zpracováno již dříve, než celá kauza propukla.

Kristina Winklerová, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme