Sdružení Život 90: Pohled společnosti na seniory je třeba změnit

Stáří je neustále považováno za etapu, která společnosti nic nepřináší. Občanské sdružení Život 90, které právě dnes slaví 20 let své existence, se pokouší názor společnosti na staré lidi změnit. A pomáhá seniorům kvalitu života vylepšit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stáří (ilustr. obr.)

Stáří (ilustr. obr.) | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Média si často libují ve srovnávání důchodů a kolik dnešních produktivních lidí musí na starobní důchodce platit. To jsou velmi diskriminující a nedůstojné informace. Jako společnost jsme zařízení tak, že všichni se skládáme na důchody těch, kteří tu byli před námi. To je společenská domluva a tak je to fér, o tom se nemůže takhle diskutovat,“ myslí si předseda sdružení Jan Lorman.

Přehrát

00:00 / 00:00

O potřebných změnách, které by pomohly seniorům, s předsedou Života 90 Janem Lormanem

„Jsme dlouhověká společnost,“ říká. Podle Lormana už Čapek svým dílem Věc Makropulos a i prezident Masaryk upozorňovali na to, že dlouhověkost bude problém. „Za poslední století se lidský věk prodloužil o dvacet let. My děláme, že to tak není, a to je špatně,“ poukazuje na problém předseda sdružení.

Jak také vysvětluje, seniorská generace se považuje za neproduktivní. Senioři jsou považováni za pracovníky, do nichž investovat nemá smysl, že nejsou dostatečně flexibilní.“ Přesto se ale prý za poslední rok čísla v Česku změnila ve prospěch starší generace v zaměstnávání.

Podle Jana Lormana sem přišly takzvané „mix týmy“, hlavně z Německa a Francie, kdy společnosti zaměstnávají týmy různého věku, což už přineslo efekt.

Terénní služby by byly nejlepším řešením

Některé rodiny řeší, jak se postarat o starého člověka bez toho, aby se finančně „nezruinovali“. „Nejlepší stárnutí je tam, kde žiji celý život. Pouze malé procento lidí chce žít v domově pro seniory dobrovolně. Terénní služby však nejsou na dostatečné úrovni,“ uvažuje Lorman a dodává, že i z toho důvodu si starší lidé raději zajistí místo v domově pro seniory.

„Terénní služby mají mít ale preferenci. Takhle se to neustále objevuje v prohlášení vlády, v programech politických stran, ale praxe kulhá,“ říká.

Řešením by podle Lormana mohla být stavba malometrážních bytů, aby člověk nebydlel ve velkém bytě, měl možnost se přestěhovat a neplatit obrovský nájem. „Stejně tak je malá podpora pečujících. Především ženy přeruší zaměstnání, příspěvek od státu nenahradí příjem,“ doplňuje předseda Života 90.

Jak říká, součástí záměru sdružení je apel na poslance, sloužit starým lidem a edukovat politiky a celkově společnost také prostřednictvím médií.

Martina Mašková, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme