Se zavedením elektronických náramků pro domácí vězení se počítá od léta

V polovině roku se má naplno rozběhnout systém elektronických náramků. Počítá s tím Probační a mediační služba, která v těchto dnech připravuje podmínky tendru na dodavatele systému. Zařízení bude sledovat pohyb odsouzeného k trestu domácího vězení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektronický náramek

Elektronický náramek | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Tento alternativní druh trestu zavedl trestní zákoník před třemi lety. Jak Radiožurnálu řekl autor kodexu Pavel Šámal, elektronické náramky nebyly pro jeho ukládání nezbytností.

„Domácí vězení mají v trestních zákonících i státy, které náramky nemají vůbec zavedeny. Není to podmínka. Protože domácí vězení by se mělo ukládat lidem, u kterých je předpoklad, že to budou dodržovat. To se nemá ukládat lidem, o kterých si budeme myslet, že to budou porušovat. To je zbytečné.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O aplikaci elektronických náramků mluvil Martin Drtina

Domácí trest může být udělen v případě méně závažných trestných činů. „Se sazbou do pěti roků – majetková trestná činnost, zanedbání povinné výživy, nepochybně trestné činy v dopravě. Těch přečinů je široká škála,“ doplňuje trestní soudce Okresního soudu v Kutné Hoře Petr Franc.

Soudy ale tohoto institutu využili v celé zemi za celý loňský jen 420krát. Ředitel Probační a mediační služby Pavel Štern věří, že po zavedení náramků se ochota soudů ukládat tyto tresty zvýší: „Soudci potřebují ten systém komplexní.“

Podle soudců jde o další alternativní řešení:

Elektronický náramek na noze | Foto: Pavel Novák

„Nepochybně je dobré, že je to další druh trestu, další alternativa řešení, která se soudci nabízí. Náš soud v podstatě vybočuje v tom smyslu, že těchto trestů ukládá relativně hodně,“ říká kutnohorský soudce Petr Franc.

Ušetří na tom hlavně stát. Zatímco den vězně za mřížemi stojí zhruba tisíc korun, domácí vězení s náramkem vyjde asi na 120 korun.

Zařízení je možné používat i pro podmínečně propuštěné z vězení. Elektronická kontrola je přitom nepřetržitá a nedá se obelstít, ujišťuje zástupce jednoho z výrobců těchto zařízení Petr Janošek:

Přehrát

00:00 / 00:00

O elektronických náramcích mluvil v Ranním interview Radiožurnálu trestní soudce Okresního soudu v Kutné Hoře Petr Franc.

„Jestliže toto zařízení umístíte v podstatě jako hodinky v nejužším místě na kotníku, tak fyziologicky není možné ho sundat. A samozřejmě obsahuje elektronické zařízení, které vysílá v pravidelných intervalech kódovaný signál, který se spojí s domácí stanicí.“

Část odsouzených už se zapojila do testovacího pilotního projektu náramků, který dopadl úspěšně.

„Je to trest, a i když se to nezdá, tak sedím doma. Jsem mladý člověk, potřebuji být v kontaktu se známými, je to prostě trest,“ hodnotí zkušenosti vězeň Filip, který se do testování zapojil.

Milan Kopp, Martin Drtina, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme