Se Zemanem míří na Blízký východ podnikatelé. Chtěli by tam investovat

Prezident Miloš Zeman dnes odlétá na Blízký východ. V doprovodu manželky Ivany a početné delegace podnikatelů se nejdříve zastaví v Jordánsku, odkud ve středu zamíří do Spojených arabských emirátů. Bohatá země na březích Perského zálivu patří mezi nejvýznamnější destinace pro české exportéry.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman 3. února na návštěvě Ústeckého kraje | Foto: Ondřej Hájek | Zdroj: ČTK

„Především bychom chtěli, aby se tam nabídly české produkty, podnikatelé budou součástí té delegace. To znamená navázat na poměrně dobrý vývoz do obou těchto zemí a prezentovat naše nabídky, které jsou poměrně velké,“ přibližuje cíle výpravy Martin Tlapa, ekonomický náměstek ministra zahraničí.

Obchodním partnerům chtějí čeští podnikatelé představit především výrobky ze skla, nákladní automobily, strojírenské zboží nebo produkty České zbrojovky. Ucházet se ale budou také o možné investice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ekonomický náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa přiblížil ekonomické i politické cíle prezidentovy návštěvy

„Pokud bychom měli šanci uspět jako dodavatel pro jaderné elektrárny, zejména v Jordánsku, tak by to samozřejmě byl velký úspěch. Jsou tam připravovány tendry a chtěli bychom se prezentovat našimi možnými řešeními v těchto oblastech,“ říká Tlapa.

„Jedná se i o vývoj. Je pravda, že Česká republika bohužel není nějakým velkým finalistou, nějakým finálním dodavatelem, ale v oblasti subdodávek bych viděl pro české podniky poměrně značné šance,“ dodává.

Návštěva má ale také politický rozměr. Podle Tlapy by měla ukázat, že Česká republika – navzdory tomu, že se prezident Zeman často ostře vymezuje proti islámu – rozlišuje mezi Islámským státem a arabskými zeměmi, se kterými má zájem obchodovat.

Vyznamenání na důkaz díků

„Dneska se celý svět spojuje v boji proti islámskému terorismu a Česká republika je součástí aliance, která bojuje proti tomuto extremismu. Myslím si, že to může dobře demonstrovat právě svojí návštěvou v těch arabských zemích,“ vysvětluje Tlapa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zeman odlétá do Jordánska a Spojených arabských emirátů. O cestě mluvil ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček

Miloš Zeman chce v obou zemích promluvit o bezpečnostní tematice, jordánskému králi Abdalláhovi II. pak udělí nejvyšší české vyznamenání, Řád bílého lva. To má být poděkováním za přínos v boji s Islámským státem.

„V případě, že by Islámský stát uspěl, jednou z jeho prvních obětí by bylo právě jordánské hášimovské království. I kvůli etnické spřízněnosti, i kvůli kmenové provázanosti,“ upozorňuje ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček.

Islámský stát nedávno upálil jordánského pilota. „Pan prezident je připraven všemi možnými způsoby podpořit úsilí Jordánska o co nejaktivnější účast v protiteroristické koalici a zcela jistě je připraven to podporovat nejenom při své návštěvě v Jordánsku,“ dodává Kmoníček.

Helena Šulcová, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme