Šebestyán končí v čele zemědělského intervenčního fondu. Čelil kritice kvůli dotacím pro Agrofert

Ve funkci ředitele Státního zemědělského intervenčního fondu skončí ke 31. srpnu Martin Šebestyán. Odchází po vzájemné dohodě s ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL). Uvedl to server Seznam Zprávy. Šebestyán čelil kritice, že při vyplácení zemědělských dotací stranil holdingu Agrofert, který bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) vložil do svěřenských fondů.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve funkci ředitele Státního zemědělského intervenčního fondu skončí ke 31. srpnu Martin Šebestyán

Ve funkci ředitele Státního zemědělského intervenčního fondu skončí ke 31. srpnu Martin Šebestyán | Foto: Petr Hloušek / Právo | Zdroj: Profimedia

Šebestyán byl ve funkci od roku 2013. Mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý serveru Seznam Zprávy sdělil, že na pozici bude vypsáno výběrové řízení. „Ano, odcházím po vzájemné dohodě. Dohodli jsme se na tom s panem ministrem Zdeňkem Nekulou,“ řekl Šebestyán Deníku N.

Verdikt vlády k Babišovu střetu: Brusel se nezažaluje, dotace za půl miliardy pro Agrofert se ukončí

Číst článek

Seznam Zprávy upozornily, že o konci Šebestyána se mluvilo od nástupu vlády Petra Fialy (ODS). Nekula dříve tvrdil, že v něj má důvěru. „Já ho vnímám jako profesionála, který postupuje transparentně,“ řekl v lednu serveru ministr. Podle Seznam Zpráv ale na odchod Šebestyána tlačila zejména vládní ODS.

Přes Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) se vyplácejí zemědělské dotace. Ty se týkají i Agrofertu, který Babiš vlastnil do února 2017, kdy kvůli zákonu o střetu zájmů své akcie vložil do svěřenských fondů. Podle státní Evidence skutečných majitelů je reálným vlastníkem holdingu, stále ho ovládá také podle auditu Evropské komise.

Evropská komise na základě výsledků auditu České republice uložila sankci ve výši 3,27 milionů eur, což je podle aktuálního kurzu zhruba 78,8 milionu korun. Součástí je sankce za Babišův střet zájmů ve výši 30 606 eur (zhruba 754 000 Kč).

‚Zákon se na nás nevztahuje.‘ Zemědělský fond doporučil Nekulovi podat žalobu kvůli Babišově střetu

Číst článek

Částka se týká dotace pro společnost Schrom Farms z holdingu Agrofert, která byla vyplacena před začátkem auditu. SZIF kvůli auditnímu šetření Evropské komise pozastavil od 2. srpna 2018 administraci projektů z holdingu.

Fond už dříve uvedl, že zákon o střetu zájmů říká, že „je zakázáno poskytnout dotaci podle právního předpisu upravujícího rozpočtová pravidla“ a obsahuje jasný výčet poskytovatelů dotací, kteří se zákonem musí řídit.

Fond mezi nimi ale není, jeho činnost se řídí vlastním zákonem a dlouhodobě zastává názor, že zákon o střetu zájmů se na dotace, které SZIF poskytuje, nevztahuje.

Minulý týden pak SZIF na svých stránkách napsal, že žádosti o investiční dotace pro firmy z holdingu Agrofert od 29. listopadu loňského roku zpracovává podle standardních postupů. Na Babiše jako řadového poslance se již nevztahují příslušná omezení vyplývající ze zákona o střetu zájmů a není ani jinou osobou podílející se na plnění rozpočtu podle evropského nařízení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme