Incident v Praze je osmnáctý pokus o sebevraždu upálením v Česku za 20 let, čtvrtý na Václavském náměstí

V Praze na Václavském náměstí před sochou svatého Václava se v pátek polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý muž. Zůstává v péči lékařů. Za posledních dvacet let se přitom jedná už o osmnáctý případ veřejné sebevraždy upálení nebo pokusu o ně. Jenom v blízkosti pražského Václavského náměstí jde už o čtvrtý takový případ.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasicí přístroj, kanystr a ohořelý oděv u sochy sv. Václava na Václavském náměstí v Praze. | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

V roce 1999, 23. července, se v Uherském Hradišti před budovou Komerční banky upálil jedenačtyřicetiletý muž. Motivem byly pravděpodobně problémy v osobním životě a také ztráta zaměstnání. Na místě zemřel.

VIDEO: Záchranáři z popáleného muže nejprve sundali oblečení, pak ho převezli do nemocnice

Číst článek

Zhruba o týden a půl později se v centru Mariánských Lázní polil ředidlem třiadvacetiletý muž. Letecká záchranná služba ho převezla na specializované popáleninové centrum nemocnice v Praze na Vinohradech. Muž ale utrpěl popáleniny na 97 procentech těla a o den později zemřel.

Jediný případ ženy

V roce 2003 došlo hned ke čtyřem pokusům o sebevraždu upálením. Z toho přežil pouze jeden muž – duševně nemocný jedenadvacetiletý mladík. O sebevraždu se pokusil v Poličce na Svitavsku. K dalším třem pokusům došlo na Karlovarské třídě v Plzni, na brněnském Ústředním hřbitově a v Praze u Národního muzea.

V Brně se přitom jednalo za posledních dvacet let o jediný případ ženy. Ta se polila benzínem z kanystru, sedla si na lavičku u hřbitovní cesty a zapálila se.

Na Václavském náměstí se zapálil muž. Leží ve vážném stavu na jednotce intenzivní péče

Číst článek

O pět let později došlo k další vlně sebevražd upálením. Nikomu ze čtyř mužů už nedokázali záchranáři pomoct.

Poslední pokus: 2014

V květnu 2009 se pokusil upálit tehdy třicetiletý muž, sám se ale uhasil skokem do potoka. Záchranná služba ho převezla do nemocnice. V prosinci 2010 se tehdy taktéž třicetiletý muž pokusil upálit, náhodnému svědkovi se ale muže naštěstí podařilo uhasit a přežil.

Poslední větší vlna se objevila v roce 2012. Dva ze sebevrahů měli psychické problémy, u třetího byly motivem pravděpodobně rodinné problémy. Pouze jeden byl převezen do nemocnice.

Před šesti lety, 20. ledna 2013 se před Národním muzeem v Praze pokusil upálit muž, ročník 1976. Podle svých slov se nepokusil spáchat sebevraždu, ale připomenout čin Jana Palacha. Záchranáři převezli muže do nemocnice s lehkými popáleninami.

Předposlední pokus o sebevraždu upálením se stal 16. prosince 2014. Jen pár okamžiků před půlnocí se u sochy svatého Václava v centru Prahy polil hořlavinou šestapadesátiletý muž, pacient Psychiatrické nemocnice v Bohnicích. Zemřel ve vinohradské nemocnici 17. prosince.

och, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme