Sečtených hlasů přibývá. Konec bude zřejmě v noci

Volební komisaři sčítají hlasy odevzdané v letošních senátních a komunálních volbách. Podle odhadu Českého statistického úřadu by se volební účast mohla pohybovat kolem 55 procent.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Průběžné výsledky voleb v tiskovém středisku ODS.

Průběžné výsledky voleb v tiskovém středisku ODS. | Foto: Tomáš Adamec

V komunálních volbách bodují lidovci

KDU-ČSL, která propadla v jarních volbách do Poslanecké sněmovny, je po sečtení poloviny okrsků v nynějších komunálních volbách ze známých stran nejúspěšnější. Zvoleno bylo už 1593 lidoveckých zastupitelů, druzí sociální demokraté mají 1129 z celkem 32.809 zatím zvolených zastupitelů. Třetí ODS má zatím 1026 zastupitelů. Lidé ale hlasy nejvíce odevzdávali nejrůznějším místním sdružením nezávislých kandidátů.

ČTĚTE TAKÉ Online zpravodajství

Úplné výsledky hlasování mají být známy v noci. Průběžné výsledky senátních voleb můžete sledovat zde a průběžné výsledky komunálních voleb zde.

Zřejmě žádný senátor z prvního kola

Zatím pro nikoho to nevypadá, že by získal senátorské křeslo v prvním kole. Do toho druhého ale ČSSD postoupí určitě v 19 volebních obvodech, ODS pak v 10. V mnoha městech se pak tyto dvě strany mají v senátních volbách utkat mezi sebou. Platí to například pro Hodonín, kde zatím vítězí za ĆSSD Zdeněk škromach a za ním je Alena Venhodová. Stejně to vypadá třeba v Liberci nebo v Kroměříži. Podobně v Jihlavě, kde je ale pořadí stran obrácené.

Ve třech volebních obvodech má šanci na postup do druhého kola TOP09 ve dvou pak KDU-ČSL a KSČM. Věci veřejné mohou postoupit v jednom obvodě, stejně tak nezávislí, Nestraníci a Severočeši cz. Tato čísla ještě navýší tři pražské volební obvody a Brno -město, kde zatím není sečteno ani 15 procent volebních okrsků.

ODS: Komunální volby by neměly ovlivnit chod vládní koalice

Občanští demokraté jsou zatím v hodnocení průběžných výsledků voleb zdrženliví. Podle nich teď mohou přijít na řadu výsledky z větších měst a ty mohou průběžná čísla změnit.

Podle vedení ODS je také potřeba odlišit typy voleb. Výsledky komunálních voleb by neměly mít vliv na spolupráci uvnitř vládní koalice a vůbec na její další fungování. ODS ale vnímá obecní volby jako velmi důležité, protože v nich jde také o vliv ve statutárních městech.

Místopředsedkyně ODS a předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová je přesvědčená, že výsledek komunálních a senátních voleb nebude mít vliv na další spolupráci vládní koalici.

Lidový dům je optimistický

Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka hned při svém příchodu oznámil, že jeho strana by mohla mít minimálně dvanáct nových senátorů.

Sociální demokraté jsou s dosavadními výsledky voleb spokojeni. Na druhou stranu dodávají, že zatím ještě nemají vyhráno. Bývalý eurokomisař Vladimír Špidla , který bojuje o senátorské křeslo v obvodu deset, Český Krumlov, odmítl výsledky komentovat, dokud nebudou sečteny všechny hlasy.

Sociální demokraté sledují výsledky odděleně od novinářů, ale když mezi ně přijdou, tak nešetří úsměvy. Situace je tak v Lidovém domě zcela odlišná od sněmovních voleb. Novináři nemají problém kohokoliv z vedení vyzpovídat. Museli ale řešit připojení k internetu, protože v místnosti, kterou jim strana vyhradila, připojení na chvíli zkolabovalo.

TOP 09 bude soutěžit o 3 křesla

Vedení TOP 09 sleduje průběžné výsledky v komorním prostředí Malostranské besedy. Čepuje se zde příznačně pivo značky Schwarzenberg.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg by byl spokojený, kdyby jeho strana uspěla v komunálních volbách tak, jako ve sněmovních. Přivítal také, že se po počátečních nízkých odhadech volební účasti průběžná čísla částečně vylepšila: „Myslím, že lidi vědí, že komunální volby i senátní jsou pro ně strašně důležité. Denní život určuje starosta a radní. Pro lidi je to důležité. Cením si, že to u lidí stouplo. Na venkově jsem viděl jedno nebezpečí pro volby. Rostou houby. Někteří lidé mají radši houby než volební urny, což dokonce chápu," řekl předseda TOP 09.

Středové strany si vzájemně berou hlasy, říká John


Věci veřejné mají v komunálních volbách překvapivě zatím pouze něco málo přes 6 procent hlasů. Podle předsedy strany Radka Johna se středové strany připravují o hlasy navzájem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda VV Jadek John po 17. hodině reaguje na výsledek voleb. Ptá se Martin Drtina, ze studia Martin Veselovský a Petr Nováček

„To, co my teď už analyzujeme, tam je bitva mezi středovými stranami, která poškozuje všechny. Třeba v Praze má SNK ED se zelenými skoro stejně jako my. A výsledkem bude třeba, že na magistrát se nedostanou ani oni ani my, tedy žádná středová strana. A je to to, co jsme říkali už na jaře: spojme síly v pravou chvíli. Prostě ta bratrovražedná bitva na středu nás poškodila oba," vysvětlil John.

Předseda KSČM je zatím s průběhem voleb spokojený

Předseda komunistů Vojtěch Filip je zatím s průběhem komunálních a senátních voleb spokojený. První výsledky hodnotí jako příznivé pro levici.

V druhém kole senátních voleb by komunisté mohli podpořit kandidáty sociální demokracie. Tuto možnost nevyloučil předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Záležet ale podle něj bude i na konkrétních osobnostech, které do druhého kola postoupí.

Podle Kováčika by nicméně bylo dobré, aby pravicově orientovanou sněmovnu doplnil levicově zaměřený Senát.

Milan Kopp, Lenka Šumová, Katarína Brezovská, Lucie Maňourová, Alice Kottová, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme