Šedesát procent obyvatel Ústecka se kvůli krizi bojí o práci

Šedesát procent obyvatel Ústeckého kraje vnímá, že hospodářská recese ohrozila pracovní místo jim nebo někomu z jejich blízkých. Vyplývá to z výsledků bleskového průzkumu agentury SC&C pro Český rozhlas. Ústecko se dlouhodobě potýká s nejvyšší nezaměstnaností v Česku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Míra nezaměstnanosti na Ústecku překračuje 14 procent. Ve statistikách úřadů práce je na v tomto regionu víc než 60.000 lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky průzkumu mezi obyvateli Ústeckého kraje v otázce nezaměstnanosti shrnuje redaktorka Radiožurnálu Václava Vařeková

Z deseti krajů, které SC&C pro Český rozhlas v dubnu a květnu zkoumal, je přitom obava ze ztráty zaměstnání v souvislosti s hospodářskou recesí na Ústecku nejnižší.

Vedoucí výzkumu SC a C Jana Hamanová si to vysvětluje jednoduše: „Ústecký kraj měl velký počet nezaměstnaných i dříve, než krize přišla, takže asi existuje spousta lidí, kteří sice nezaměstnaností trpí, ale nemohou to svalovat na hospodářskou recesi.“

Rozhodně krize neohrozila místo 18 procentům obyvatel Ústecka, spíše ne pak 22 procentům.

Lidé jsou ale skeptičtí v tom, že se některé politické straně podaří nabídku zaměstnání v regionu zajistit.

„Nevíme, jestli je to kvůli tomu, že mají nějakou zkušenost a ta není dobrá, nebo se opravdu nedokážou zorientovat ve volebních programech, eventuelně v heslech jednotlivých stran. Takže pořád tady máme čtvrtinu lidí, kteří jsou nerozhodnutí, a další čtvrtinu, kteří si myslí, že jim stejně žádná strana nepomůže v této věci,“ dodává Jana Hamanová.

Ze stran, které podle obyvatel Ústecka zajistí nová pracovní místa, si 16 procent voličů vybralo ČSSD, následují s devíti procenty občanští demokraté a s osmi komunisté.

Obyvatele Ústecka trápí také zneužívání sociálních dávek

Ze čtyř otázek, které region dlouhodobě řeší, zařadili respondenti průzkumu na druhé místo hned za nezaměstnanost problém zneužívání sociálních dávek

„Na druhé místo ji chce dát polovina respondentů a další třetina by ji umístila i na první místo. To znamená, že by to předřadila ještě před nezaměstnanost,“ uvádí Hamanová.

Třetím problémem, který pokládají obyvatelé Ústecka za důležitý, je prolomení těžebních limitů. Na první pozici jej umístilo pět procent oslovených.

„Prolomení těžebních limitů, eventuelně i nezaměstnanost jsou provázány i s určitými lokalitami, protože víme, že se nejvíc týká obyvatel mosteckého okresu. Také je z dat patrné, že Mostecko to opravu vnímá silněji,“ připomíná Hamanová.

V těsném závěsu za prolomení limitů je otázka vzdělanosti obyvatel Ústecka a ve srovnání s ostatními kraji nejnižší počet vysokoškoláků. To jako problém vnímají hlavně obyvatelé ústeckého okresu.

„Je to asi dáno i tím, že tam je krajské město a že si lidé v rámci toho největšího města v regionu nejvíc uvědomují, že je to problém, když jim chybí lidé s vyšším vzděláním, protože to následně může mít vliv na to, jaké jsou možnosti pro podnikání, eventuelně pro zřizování dalších pracovních míst,“ doplňuje Jana Hamanová z SC&C.

Metodologie výzkumu

Cíle výzkumu: Volební model a stranické preference Ústeckého kraje. Vliv lídrů politických stran na vztah respondenta k těmto stranám a názory na vybrané společenské problémy.
Datum sběru: 3.5.- 4.5. 2010
Počet respondentů: 677
Metoda výzkumu: standardizované osobní rozhovory (face-to-face) provedené školenými tazateli agentur SC&C
Cílová skupina: občané Ústeckého kraje, starší 18 let (kvótní výběr podle pohlaví, věku vzdělání respondenta a podle velikosti obce v rámci okresu)
Zpracování dat: dotazníky byly podrobeny logické kontrole a data byla analyzována prostřednictvím statistického softwaru SPSS.

Výsledky voleb v kraji v roce 2006

V roce 2006 v Ústeckém kraji těsně uspěla ČSSD (35,46%, 6 mandátů), následovaná ODS (34,78%, 5 mandátů). Třetí místo patřilo KSČM (16, 05%, 2 mandáty). Čtvrté místo obsadila Strana zelených (6,03%, 1 mandát). Hranici jednoho procenta překročila ještě KDU-ČSL (2,23%) a SNK Evropští demokraté (1,43%) už bez zisku mandátů.

Martin Hromádka, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme