Policisté našli další mrtvá zvířata u Sedlic na Příbramsku, celkově jich zahynulo už 16

Policisté vyšetřují nález 16 mrtvých zvířat včetně orla mořského, dvou jestřábů a tří kání lesních u Sedlice na Příbramsku. Podle ornitologů zvířata zřejmě někdo otrávil. Kriminalisté zkoumají zajištěné stopy a žádají veřejnost o pomoc. Pokud někdo v pátek zaznamenal v okolí Sedlice pohyb lidí nebo vozidla, měl by se obrátit na příbramské policisty na telefon 724 128 090 nebo na bezplatnou linku 158.

Sedlice (Příbramsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté v pátek přijali oznámení o nálezu uhynulého orla mořského na území Chráněné krajinné oblasti Brdy | Zdroj: Facebook Ochrana Fauny ČR

Pachateli hrozí až pět let vězení, informovala v pondělí novináře mluvčí příbramské policie Monika Schindlová.

U Rožmitálu našli mrtvého orla mořského, pravděpodobně ho někdo otrávil

Číst článek

„V dané věci zahájili kriminalisté úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání čtyř trestných činů, konkrétně z týrání zvířat, pytláctví, neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami a z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Za uvedené činy stanovuje trestní zákoník až pětiletý trest odnětí svobody,“ uvedla mluvčí.

Policisté v pátek přijali oznámení o nálezu uhynulého orla mořského na území Chráněné krajinné oblasti Brdy. Zvíře vykazovalo známky otravy, mělo křečovitě roztažená křídla a zaťaté pařáty. Zda šlo o otravu nervovým jedem karbofuranem, který pytláci k likvidaci dravců používají nejčastěji, určí pitva.

Zavrženíhodná a trýznivá praktika

Psovodka České společnosti ornitologické (ČSO) se speciálně cvičeným retrívrem v sobotu prohledala plochu o velikosti 1400krát 700 metrů a nachodila téměř 20 kilometrů. Nálezů mrtvých zvířat bylo nakonec tak velké množství, že se hledání protáhlo do noci. Vedle šesti dravců šlo o osm krkavců velkých, jednu straku obecnou a jednu lišku obecnou. Jedná se o největší nález, který jsme zaznamenali na jedné lokalitě, uvedla psovodka Klára Hlubocká, která se vyhledávání otrávených návnad a jejich obětí věnuje v ČSO od roku 2017.

Sněmovna schválila zvýšení trestů. Za týrání zvířat hrozí pachateli až šest let vězení

Číst článek

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR v pondělí v tiskové zprávě uvedla, že policii od počátku poskytuje veškerou součinnost, stejně jako Českomoravská myslivecká jednota. Otrávené návnady každoročně zabíjí desítky zvířat - zejména dravců, ale i lišek, kun, vyder a dalších. Jsou samozřejmě nebezpečné nejen pro divoká zvířata, na která traviči míří, ale i psy nebo člověka, upozornil ředitel AOPK František Pelc.

Nelegální usmrcování volně žijících živočichů odsoudila ve zprávě AOPK také myslivecká jednota. Líčení otrávených návnad je obzvláště zavrženíhodnou a trýznivou praktikou. Při vyšetřování těchto případů bez výjimky poskytneme veškerou potřebnou součinnost orgánům činným v trestním řízení, uvedl předseda jednoty Jiří Janota.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme