Sedm organizací podalo trestní oznámení na KSČM kvůli vyjádření k únoru 1948

Komunistická strana Čecha Moravy (KSČM) čelí trestnímu oznámení za prohlášení, ve kterém se přihlásila k revolučnímu základu února 1948. Oznámení podalo sedm nevládních organizací, mezi nimi třeba Konfederace politických vězňů nebo obecně prospěšná společnost Post Bellum. Vedení KSČM to považuje za absurdní.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klement Gottwald v únoru 1948

Klement Gottwald v únoru 1948 | Foto: Post Bellum

„Je to propagace násilí, a proti tomu se my, jakožto oběti komunistického režimu a oběti komunismu vůbec, ostře stavíme,“ uvedl místopředseda Konfederace politických vězňů ČR Leo Žídek.

Trestní oznámení podalo sedm organizací policii a státnímu zastupitelství v Praze 1, a to pro podezření, že se KSČM mohla dopustit trestného činu „popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia“.

Trestní oznámení podala Platforma evropské paměti a svědomí, Konfederace politických vězňů ČR, Svaz Pomocných technických praporů – Vojenských táborů nucených prací ČR, Pražský akademický klub 48, Centrum pro dokumentaci totalitních režimů, obecně prospěšná společnost Post Bellum a Sdružení bývalých politických vězňů.

Vadí jim, že se KSČM ve svém prohlášení k výročí takzvaného Vítězného února přihlásila „k revolučnímu základu února 1948“ a „ocenila práci a obětavost generací budovatelů první formy socialismu“ (zprávu lze najít na webu KSČM zde).

„To nelze připustit, jestliže chceme, aby naše společnost byla jiná, než byla před tím,“ poznamenal Žídek.

Oznamovatelé v tiskové zprávě uvedli, že podle nich KSČM svým prohlášením „schvaluje a snaží se ospravedlnit nejen zločiny komunistů, kterých se dopustili na svých spoluobčanech během diktatury v Československu, ale také nepromlčitelné válečné zločiny a zločiny proti lidskosti páchané komunisty v Sovětském svazu a v dalších komunistických diktaturách až do pádu režimu“.

Místopředseda komunistů Jiří Dolejš považuje podání za absurdní. Slovo revoluce podle něj ještě neznamená obdiv k nedemokracii, zneužívání moci nebo genocidu.

„My tam neobhajujeme zločiny, které se mohly stát a které se také občas staly před rokem 1989. My jsme se tam přihlásili k socialistickému ideálu a k tomu, že lidé po válce chtěli socialistickou revoluci,“ řekl.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme