Sedm studentů chce u soudu napadnout státní maturity

Sedm studentů chce u soudu napadnout nové státní maturity. Vadí jim nejednoznačné úlohy a pozdní zveřejnění správných výsledků. Uvedla to společnost Eduin, která maturity dlouhodobě kritizuje. Studenti se žalobou chtějí domoci změn. Jednotná státní maturita se letos konala poprvé, neuspěla u nich téměř pětina studentů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní maturita 2011 (ilustrační foto).

Státní maturita 2011 (ilustrační foto). | Foto: Filip Jandourek

„Úplně nejzásadnější výhrada se točí kolem zveřejňování zadání testů. Ministerstvo se po jarním kole maturit rozhodlo, že testy nezveřejní. Potom ty testy unikly, my jsme je zveřejnili na svých stránkách. Zvedla se okolo toho debata, nakonec i ministerstvo to zveřejnilo, ale se zpožděním, takže studenti znalost zadání nemohli uplatnit ve svých stížnostech na státní maturitu. Domnívají se, že je to poškodilo a chtějí tomu propříště zabránit. Proto se rozhodli soudní žalobou,“ říká Tomáš Feřtek ze společnosti Eduin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Stalo se dnes na Radiožurnálu byl Tomáš Feřtek ze společnosti Eduin

Ministerstvo podle sdružení porušilo zákon, když pozdě zveřejnilo správné výsledky.

„Ve školském zákoně je uvedeno, že student má nárok nahlédnout do všech dokumentů, které souvisí s výsledky jeho testu a to je samozřejmě i zadání testu. V době, kdy si dávali žádost o přezkum, neměli možnost do zadání nahlédnout,“ pokračuje Feřtek a dodává:

„To, že budou výsledky i zadání veřejné, je důležitá věc. Dnes jsem se dozvěděl, že CERMAT podal na Edu In kvůli zveřejnění na stránkách trestní oznámení. Znamená to, že velmi pravděpodobně CERMAT ani pro příště nepočítá s tím, že by zadání testů zveřejňoval. To je to, o čem se teď budeme dohadovat, možná u soudu. Je to ale důležitá věc, protože se nastavují pravidla pro budoucí léta, jak bude maturita vypadat, k jakým datům budou mít studenti přístup.“

Na nejednoznačné zadání si z 99 000 studentů stěžovalo 1400.

Jan Richter, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme