Sedmadvaceti senátorům právě končí šestiletý mandát

Právě dnes končí šestiletý mandát těm ze sedmadvaceti senátorů, kteří už na podzim znovu nekandidovali nebo nebyli zvoleni. Horní komora v předvolebním složení pracovala doslova až do poslední dne. Včera Senát schválil mimo jiné vládní balíček úsporných opatření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát | Foto: Tomáš Adamec

Nové vedení horní komory se bude volit 24. listopadu. „Den předtím dostanou všichni noví osvědčení, že se stali senátory a že nebyly žádné oprávněné protesty, které šly k soudům, a že tím pádem mohou vykonávat svůj mandát,“ řekl dosavadní předseda Senátu z ODS Přemysl Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dosavadní předseda Senátu z ODS Přemysl Sobotka ve Světě o deváté.

V novém složení Senátu bude mít po říjnových volbách nadpoloviční většinu ČSSD. S 41 senátory obsadí sociální demokracie ve vedení Senátu tři místa včetně křesla předsedy, kterým se stane Milan Štěch. Další dva místopředsedové připadnou občanským demokratům a ve vedení horní komory zůstane i zástupce KDU-ČSL.

„S tím jsme spokojeni, ale nejsme spokojeni s číslovkou dvacet pět, protože to je číslo relativně malé. Ale už bylo jedno období, kdy nás bylo jenom dvacet dva,“ podotkl Sobotka. Upozornil ale, že ne všechny strany jsou s rozvržením postů v horní komoře spokojeni.

Výhrady má klub TOP 09 a Starostů. Podle jeho předsedkyně Soni Paukrtové rozdělení funkcí neodpovídá principu poměrného zastoupení. „Pevně věřím, že některé komise ještě můžeme prodiskutovat a můžeme pomoci tomuto klubu (klubu TOP 09, pozn. redakce),“ poznamenal Sobotka.

Atmosféra se trochu mění

Připomněl ale, že nyní v Senátu rozhoduje sociální demokracie. „Ten, kdo rozdává karty je sociální demokracie. My ostatní jsme v situaci, kdy můžeme diskutovat, ale to je tak všechno,“ řekl Sobotka.

S minulým funkčním obdobím Senátu je nicméně spokojený. Podle něj se senátorům podařilo upravit mnoho zákonů a mnoho jich zamítnout. „Myslím, že jsme jedním z nejúspěšnějších Senátů v Evropě,“ poznamenal Sobotka s tím, že ho ale mrzí, že se senátorům nepodařilo zcela opravit mediální obraz horní komory.

Sobotka už si také povšimnul jisté změny, která v Senátu nyní nastala. „Objevily se tam prvky, které někdy trochu připomínají Poslaneckou sněmovnu. Je to tvrdší střed, ale stále jsme ještě schopni si spolu stoupnout na cigaretu nebo na kávu,“ uzavřel.

Martin Křížek, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme