Sedmatřicetiletý šéf KDU-ČSL Bělobrádek míří na post ministra pro vědu
Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek dovedl stranu po několika letech zpět do sněmovny. Mladý ambiciózní politik a bývalý veterinární inspektor získal pro lidovce v nové vládě tři místa. Sám se zřejmě stane ministrem bez portfeje pro vědu, výzkum a inovace.
Šéfa KDU-ČSL Pavla Bělobrádka čekají ve vědě důležitá témata: podpora špičkového výzkumu a postupný rozjezd velkých mezinárodních center nedaleko Prahy, v Brně a Ostravě. Důležitou otázkou bude také financování, podpora základního výzkumu a spolupráce s průmyslem.
Změní se také dosavadní působení Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace, která by měla představovat vize, kam českou vědu směřovat a jak uspět ve světové konkurenci.
Post ministra bez portfeje pro vědu, výzkum a inovace je podle Bělobrádka částečnou kompenzací za ministerstvo školství, které bylo původně pro lidovce jednou z priorit. Nový post stejně jako funkci místopředsedy sněmovny by Bělobrádek měl podle svých slov bez problémů skloubit.
Vizitku pravděpodobného ministra bez portfeje pro vědu Pavla Bělobrádka připravila Petra Benešová
„Je to krok za krokem; já určitě nejsem ředitel zeměkoule, ale myslím si, že jsem celkem učenlivý člověk. Takže myslím, že to zvládnu,“ říká.
Vědci novou funkci ministra bez portfeje vítají. Podle Akademie věd by se tak výzkumu mohlo dostat větší pozornosti.
Sedmatřicetiletý bývalý veterinární inspektor se do čela lidovců dostal před čtyřmi lety. Při volbě na sebe upozornil výrokem, že ‘za ty roky mu prošla rukama spousta dobytka a sviní a že si s nimi dokáže poradit, i když je potká ve vrcholné politice‘.
Podařilo se mu stranu dovést zpět do Poslanecké sněmovny. KDU-ČSL měla pod jeho vedením priority hlavně v zemědělství a sociální oblasti. Rodák z Náchoda studoval ekonomii a politologii, absolvoval i postgraduální program bezpečnostního a krizového managementu. V KDU-ČSL je už deset let.