Sedmnáct radnic bude letos plánovat rozpočet s občany. Proinvestovat mohou 36 milionů

Autobusové zastávky, veřejná prostranství nebo bezbariérový přístup do klubu seniorů. 17 radnic po celé České republice má dohromady připraveno 36 milionů korun na projekty, které připraví sami jejich občané, informovala nezisková organizace Agora CE, která s projekty pomáhá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (ilustrační foto)

Peníze (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Participativní rozpočtování je v Česku v posledních dvou letech populárnější. Letošní rok by měl být s počtem sedmnácti zapojených měst a obcí rekordní. Radnice po celé zemi na ně letos vyčlení přes 36 milionů korun.

„Lidé si vyberou projekty a nějakým způsobem je připraví. Účastní se toho vždycky radnice, aby posoudila, jestli projekty jsou realizovatelné, nebo ne. Potom občané diskutují s okolím, získávají podporu a nějakým způsobem se vybírají z projektů ty vítězné. Snažíme se, aby se zvýšila důvěra mezi lidmi a jejich volenými představiteli,“ popsala, jak systém funguje, ředitelka Agory CE Ivana Bursíková.

Češi dávají na web černý kouř ze sousedova komína. Bonzáctví, volají kritici

Číst článek

Letos do hospodaření zapojí obyvatele radnice například v Praze, Ostravě nebo Semilech. „Občané dostanou nástroj, jak se přímo podílet na tom, co se děje v jejich okolí a jakým způsobem bude jejich okolí vypadat. A zároveň politici a také jejich úřady se naučí mnohem lépe komunikovat s lidmi, mnohem efektivněji. Celé je to pod takovým drobnohledem, že si všichni dávají pozor na to, aby to, kam napínají své síly, bylo opravdu konstruktivní,“ popsal výhody Vojtěch Černý z organizace Agora CE.

V Česku jde ale zatím spíš jen o okrajovou záležitost. Například sedmisettisícové polské město Lodž plánuje vydat na tento způsob hospodaření v přepočtu čtvrt miliardy korun. V Česku chce dát nejvíc Ostrava Jih - sedm milionů. V přepočtu na obyvatele ale vedou s pěti miliony středočeské Říčany.

Loni se do projektu zapojilo jen deset obcí a částka na investice byla poloviční než letos.

Anna Horáčková, Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme