Seehofer po návštěvě Terezína a Lidic: Dějiny by se neměly zpracovávat politicky

Chceme dobré sousedské vztahy, snažil se dnes během své soukromé cesty po tragických místech společných česko-německých dějin zdůraznit bavorský premiér Horst Seehofer. Zastavil se v Lidicích a Terezíně, aby uctil památku obětí nacismu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bavorský premiér Horst Seehofer uctil v Terezíně památku obětí

Bavorský premiér Horst Seehofer uctil v Terezíně památku obětí | Zdroj: ČTK

„Přišli jsme, abychom uctili památku obětí nepochopitelného násilí. Pachatelé chtěli toto místo smazat z mapy, ale vzpomínka na zavražděné obyvatele Lidic zůstane navždy v paměti lidstva," zapsal Seehofer do návštěvní knihy v Lidicích, které v roce 1942 srovnali se zemí nacisté.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Pavel Polák doprovázel bavorského premiéra na jeho cestě po pietních místech

Cílem jeho dvoudenní návštěvy bylo vylepšení česko-německých vztahů. Premiéra, který se k návštěvě oficiálně nevyjádřil, provázel po pietním území ředitel lidického památníku Milouš Červencl.

„Já jsem neočekával žádný problém z této návštěvy. Naopak jsem se těšil a myslel jsem si, že by mělo dojít k nějakému zlomovému vnímání toho, co se stalo – specielně v Lidicích – ze strany bavorské vlády, a myslím si, že naše očekávání se navýsost naplnila. Pan ministerský předseda je velice citlivý vzdělaný člověk a bylo to vidět po celou dobu, kdy procházel pietním územím, kdy velice pečlivě naslouchal,“ říká Červencl.

Návštěva na Seehofera skutečně zapůsobila, pokračuje Červencl: „A musím říct, že několikrát opravdu strnul při vyprávění jak pamětníka pana Horešovského, tak i nakonec v muzeu, v expozici. A několikrát mi zdůraznil, že to jsou zločiny, které nelze nikdy prominout a zapomenout.“

Vzpomněl i na sudetské Němce

Početná německá delegace v čele s bavorským premiérem zamířila po návštěvě Lidic do Terezína. Památku terezínských obětí uctil jako vůbec první bavorský premiér.

Horst Seehofer se v Terezíně seznámil s historií bývalé policejné věznice gestapa v Malé pevnosti, zhlédl expozici o internačním táboře pro Němce a položil pak květiny k památníku více než 42 tisíc terezínských obětí na Národním hřbitově.

ČTĚTE TAKÉ: Exkluzivní rozhovor s bavorským premiérem Horstem Seehoferem

„Bylo vidět, že teda je to člověk velice vnímavý a že jaksi si uvědomuje rozměry těch tragických událostí a že má upřímný zájem o to, aby už to v budoucnu nezatěžovalo vztahy mezi našimi zeměmi,“ myslí si historik Vojtěch Blodig, který premiéra terezínským ghettem prováděl, že návštěva nebyla jen gestem.

„K přátelství a dobrým vztahům patří pochopitelně i zpracovávání vlastní minulosti. V některých oblastech máme rozdílné právní pojetí. Ale dějiny by se měly zpracovávat odborně a vědecky, nikoli politicky," řekl Seehofer na závěr své cesty v Ústí nad Labem.

Tam si bavorský premiér připomněl i sudetské oběti českých poválečných excesů.

Bavorský premiér Horst Seehofer u pamětní desky připomínající oběti poválečného masakru německých obyvatel v Ústí nad Labem | Foto: ČTK

Standardní vztahy

„Žádné velké pozdvižení ani žádný velký zájem ze strany místních nebyl. A dá se říct, ani ze strany médií to nebylo takové, jaké by to mohlo být třeba před deseti lety, kdyby bavorský premiér tenkrát přijel,“ myslí si redaktor Pavel Polák, který cestu premiéra Seehofera sledoval.

Bavorský premiér přijel oficiálně do Česka poprvé teprve před rokem, vzájemné vztahy totiž komplikovala otázka sudetských Němců. Bavorsko-české vztahy sice stále neoplývají vřelostí, jsou ale konečně standardní.

Je tomu tak právě díky osobě Horsta Seehofera, který vypustil z agendy vůči České republice citlivá témata, jakými jsou Benešovy dekrety a poválečná minulost. Jeho předchůdce Edmund Stoiber totiž takovým pragmatikem nebyl.

Sporné body se proto teď nestaly ani tématem Seehoferových setkání s premiérem Petrem Nečasem nebo ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem.

Martin Dorazín, Miroslav Zimmer, Pavel Polák, Jana Káninská, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme