Šéf armádního letectva odchází do civilu

Po Jaroslavu Tvrdíkovi odchází z armády další vysoce postavený člověk, velitel vzdušných sil Jan Vachek. Právě bývalý ministr před necelým rokem generála Vachka přiměl, aby se do čela armádního letectva postavil. Teď se ale i on rozhodl vyměnit uniformu za civil. Funkci opouští kvůli nové podobě reformy armády. Jan Vachek je během dvou let třetím odcházejícím velitelem vzdušných sil.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Vachek

Jan Vachek | Foto: Armáda ČR

Jak Vachek řekl Radiožurnálu, má pro rezignaci osobní důvody a nelíbí se mu ani, že armáda má dál fungovat s menším množstvím peněz. "Já vidím dneska, že v tom vzdorovém rámci to zadání, které jsem dostal při nástupu do funkce, od toho co dneska je k dispozici v armádě, je to velice značný rozdíl a proto jsem se rozhodl tuto funkci opustit," uvedl.

Vachek také potvrdil, že opustí armádu a chce do civilního sektoru. Své rozhodnutí zdůvodňuje tím, že vzhledem ke změněným podmínkám už pro sebe nevidí v armádě další možnosti růstu. "Podmínky, které jsou, se výrazně mění a já už nemám představu, že bych dobýval další funkce nebo pokračoval v armádní kariéře."

Kam má namířeno, Vachek zatím tají. Radiožurnálu pouze prozradil, že by rád zůstal i nadále u letadel. Zároveň odmítá, že by mu třeba právě Tvrdík, který byl tento týden jmenován prezidentem Českých aerolinií, nabídl post u civilního letectva. "Skutečně není mým důvodem odchodu, že bych měl nějakou lákavou nabídku. Chci dodělat svojí práci, abych odešel s čistým štítem," dodal.

Brigádní generál Jan Vachek byl do funkce velitele vzdušných sil jmenován v prosinci loňského roku. Do té doby velel letecké základně v Náměšti nad Oslavou a byl aktivním pilotem. Během dvou let je to už třetí šéf letectva, který se rozhodl k rezignaci. Prvním byl František Klíma, druhým František Padělek. Vachkův nástupce by měl být znám do konce září.

Nová reforma musí být především úspornější, protože armáda bude v příštích letech hospodařit s prostředky o 21 miliard nižším, než byl původní plán. Cílovou představou je 23.000 vojenských profesionálů a 7000 občanských zaměstnanců. Armáda bude specializovaná na boj se zbraněmi hromadného ničení a v některých dalších oblastech se bude muset spoléhat na své spojence z NATO.

Úsporná opatření zasáhnou i letectvo. Například elitní jednotka vrtulníků Mi-17, která je připravena na povel odstartovat na jakékoli místo v Evropě, se stane běžnou součástí vrtulníkové základny a její reakční doba se několikanásobně prodlouží. Za dosluhující Migy se nebudou kupovat stíhačky nové, ale pořídí se 14 zánovních strojů. Zrušit stíhací letectvo ale ministr obrany zrušit nehodlá. "Je to nezbytné, abychom neztratili to, co naše letectvo má, to znamená zejména know-how."

Návrh reformy by mělo ministerstvo obrany předložit v říjnu. Do té doby probíhají konzultace uvnitř resortu i mimo něj. O nové verzi reformy a profesionalizace české armády dnes ministr Kostelka a další lidé z vedení české armády jednali na Pražském hradě s prezidentem Václavem Klausem.

Jana Zemanová, Lucie Weissová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme